To odporna, stara odmiana. Jabłoń Gołąbek Natuzjusza ma małe wymagania co do ziemi i stanowiska. Nie potrzebuje oprysków.
Inne nazwy: Lucas Taubenapfel, Nathusius Taubenapfel,
Pochodzenie: 1824 (Niemcy)
Jabłoń Gołąbek Natuzjusza wyhodował Johann Wilhelm August Dieskau (1805-1889) – znany niemiecki ogrodnik.
Dojrzewanie: listopad – marzec (XI-III)
Jabłka Gołąbki Natuzjusza zbiera się w drugiej połowie września (IX). Najlepsze do jedzenia są po odleżeniu przynajmniej kilka tygodni w chłodzie.
Owoce: średniej wielkości (około 7 cm); wydłużone; żółte z dużym czerwonym rumieńcem obejmującym prawie całe jabłko; skórka gładka, lekko tłustawa; miąższ biały, soczysty, słodki, miękki, z nutą migdałów
Przeznaczenie: owoce deserowe, na przetwory, do ciast
Gleba: przeciętna, najlepiej lekko kwaśna (idealne pH 6,2-6,7)
Jabłoń Gołąbek Natuzjusza jest niewymagająca co do ziemi. Dobrze rośnie w każdej.
Stanowisko: słoneczne lub półcień
Rośnie silnie. Nie ma specjalnych wymagań co do stanowiska.
Odporność: bardzo dobra
Rośnie zdrowo. Jest odporna na mróz, choroby, wiatr. Nie wymaga oprysków.
Zapylacze: Idared, Koksa Pomarańczowa, Królowa Renet
Ciekawostki
- Nazwa Gołąbek Natuzjusza upamiętnia słynnego niemieckiego przedsiębiorcę z przełomu XVIII i XIX wieku. Był nim Johann Gottlob Nathusius (1760-1835). Miał dużo firm z branży rolniczej, które produkowały m.in. olej, makaron, skrobię, ocet, kawę z cykorii. Miał też fabrykę porcelany Nathusius (cenionej do dziś).
Nathusius był pasjonatem ogrodnictwa i bardzo znaną postacią w Niemczech. Na jego cześć nazwano nie tylko jabłoń Gołąbek Natuzjusza, ale też ulice w Niemczech, m.in. rondo Natuzjusza znajduje się w Magdeburgu. Nazwa Gołąbek nawiązuje do klasyfikacji jabłoni z połowy XIX wieku. Wyróżniano wtedy m.in. jabłka gołąbki.
- Jabłoń Gołąbek Natuzjusza nigdy nie była w Polsce popularna. Obecnie jest bardzo rzadka. Bywa sadzona i sprzedawana, jako odmiana amatorska, głównie w Niemczech.
O innych starych odmianach jabłoni CZYTAJ TUTAJ