Dostarcza roślinom azotu, niszczy bielinki kapustniki i muchy. Glistnik jaskółcze ziele na gnojówkę najlepiej zbierać w maju i czerwcu. Jest prosta do zrobienia.
Termin zbioru: maj i czerwiec (V-VI)
Glistnik jaskółcze ziele trzeba zrywać w rękawicach, najlepiej gumowych. Po zerwaniu jakiejkolwiek części tej rośliny wycieka z niej bowiem pomarańczowy sok. Zawiera on wiele silnie aktywnych substancji, które mogą powodować podrażnienie skóry. Trzeba też bardzo uważać na oczy, by sok do nich się nie dostał.
Dziko rosnący glistnik jaskółcze ziele powinien być ścinany, a nie wyrywany (aby go nie zniszczyć). Zbiór ułatwiają sekator, nożyk lub nożyczki.
W ogrodzie glistnik jaskółcze ziele jest traktowany zwykle jak chwast. Wtedy można go wyrywać z korzeniami.
Gnojówki Roślinne można robić także z takich roślin jak cebula, czosnek, mniszek lekarski, ogórecznik, pokrzywa, skrzyp i wiele innych. Wszystkie zostały w e-booku Niepodlewam: Gnojówki Roślinne 14 Łatwych Przepisów.
Składniki
- Świeży glistnik jaskółcze ziele (pojedyncze liście, pędy z kwiatami, całe rośliny w korzeniami) – tyle, by luźno zajął 1/3 wiaderka
- Woda (z kranu, deszczówka, ze stawu, pozostała z mycia np. warzyw)
Czas przygotowania
2-4 tygodnie (szybciej, jeśli pogoda jest ciepła)
Jak zrobić
Włożyć glistnik jaskółcze ziele luźno do wiaderka. Nie trzeba go rozdrabniać. Korzenie mogą być zapiaszczone.
Zalać glistnika wodą tak, by od krawędzi wiaderko zostało kilka centymetrów (łatwiej będzie wiaderko przenosić i mieszać ciecz). Odstawić w kąt ogrodu (cień lub półcień).
Mniej więcej po tygodniu zawartość wiaderka fermentuje. Na powierzchni powstają bąbelki (jak delikatna piana). Po kolejnych 2-3 dniach zamieszać ciecz. Na tym etapie jej zapach zaczyna przypominać gnojowicę, ale intensywność jest średnia.
Gdy nowe bąbelki przestają wypływać za zamieszaniu, gnojówka z glistnika jest gotowa. Jest dość gęsta, zielonkawa, zawiera sporo nierozłożonych części (łodygi i grubsze korzenie). Ma odczyn obojętny – pH około 7. Do pomiaru pH polecam Pehametr glebowy 4w1 elektroniczny
Stosowanie
- Nawożenie – w rozcieńczeniu 1:10 (1 część gnojówki, 10 części wody). Podlewać byliny, krzewy oraz drzewa owocowe i ozdobne.
- Niszczenie bielinka kapustnika – w rozcieńczeniu 1:10 (1 część gnojówki, 10 części wody). Podlewać profilaktycznie warzywa kapustne na liście . Do kapusty ozdobnej można zastosować większe stężenie.
- Niszczenie much – resztki gnojówki z glistnika są trujące dla much.
- Zapobieganie szarej pleśni tulipanów – rozcieńczoną gnojówką w proporcjach 1:10 (1 część gnojówki, 10 części wody) podlać w maju profilaktycznie.
- Przyśpieszanie kompostowania – gnojówkę z glistnika rozcieńcza się wodą (w dowolnych proporcjach) albo nie. Następnie kompostownik trzeba podlać. Resztki gnojówki, wrzucone do kompostu, zwabiają muchy, ale glistnik to dla nich naturalna trucizna.
Gnojówki roślinne mają wiele zastosowań, wszystkie zostały opisane w e-booku Niepodlewam
Warto wiedzieć
- Glistnik jaskółcze ziele to roślina zawierająca wiele silnie działających substancji, które wykorzystuje się w medycynie, m.in. do leczenia chorób wątroby i skóry.
- W tradycyjnym rolnictwie w Chinach glistnik jaskółcze ziele był stosowany jako naturalny środek na wszelkie robactwo.
- Gnojówka z glistnika zawiera przede wszystkim azot. Są w niej również pożyteczne bakterie, które wspomagają procesy glebowe, np. tworzenie próchnicy.
- Ze względu na to, że gnojówka z glistnika zawiera silnie działające substancje, nie należy nią podlewać warzyw o krótkim okresie wegetacji, np. rzodkiewki i szpinaku. Po zastosowaniu np. na bielinka kapustnika na warzywach kapustnych trzeba zachować karencję przed zbiorem co najmniej 15 dni.