Lektura przy kawie, pogawędka przy kawie, obiad w większym gronie – jest wiele okazji, by czas spędzać na tarasie. Fotele ogrodowe są niezbędne! Jaki typ wybrać?
Artykuł reklamowy
Taras to dodatkowa przestrzeń, którą można wykorzystać na różne sposoby. Najczęściej urządza się na nim salon ogrodowy. Jeśli ustawi się w nim stół, powstaje jadalnia ogrodowa, w której można organizować spotkania kameralne i przyjęcia na wiele osób. Podobną rolę spełniają balkony i pergole ogrodowe, zarówno małe, jak i duże. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał, trzeba je umeblować.
Stół łatwiej wybrać niż fotele outdoor. Dlaczego? Do wyboru są różne rodzaje foteli ogrodowych. Ich typy warto dobierać do swojego stylu życia. Czym się kierować przy wyborze, podpowiadają eksperci z CentrumKrzesel.pl.
Jakie są rodzaje foteli ogrodowych?
Wszystkie fotele ogrodowe wykonane są z materiałów odpornych na warunki pogodowe. To m.in. rattan naturalny, rattan syntetyczny, metal, tworzywa.
Fotel ogrodowy bujany
To dobry wybór dla osób, które lubią spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu. Siedząc w fotelu bujanym można np. obserwować dzieci bawiące się na placu zabaw, czytać książkę, szydełkować, trzymać kota na kolanach, obserwować pejzaż, ptaki czy motyle. Delikatne bujanie w tył i przód uspokaja oraz relaksuje. Zwykle wystarcza mieć jeden fotel bujany. Jednak jeśli z tarasu czy balkonu rozciąga się piękny widok, przydać się można kilka, by kontemplować go w towarzystwie.
Fotel ogrodowy tapicerowany
Miękkie siedziska i oparcia sprawiają, że korzystanie z foteli ogrodowych jest bardziej wygodne. Dłużej można biesiadować, wypoczywać czy pracować, np. przy laptopie lub szydełkując. Tapicerka oraz poduszki zawsze dają wrażenie przytulności i komfortu, co zachęca do częstego i dłuższego korzystania z foteli ogrodowych. Wykonane są z materiałów łatwych do czyszczenia i odpornych na wilgoć.
Fotel ogrodowy z podłokietnikami
Podłokietniki foteli służą do oparcia ramion. Dzięki nim rozluźniane są mięśnie rąk, a jednocześnie podczas rozmowy w naturalny sposób można nimi gestykulować, sięgać po filiżankę kawy czy talerzyk z ciastem. To wygodne rozwiązanie, jeśli lubi się długo siedzieć przy stole, kominku, grillu. Sprawdza się też podczas pracy przy laptopie. Podłokietniki ułatwiają także wstanie z fotela, co ma znaczenie np. w przypadku osób starszych.
Wiele osób celowo wybiera fotele z podłokietnikami, by zaakcentować przy stole, że są przeznaczane dla właścicieli czy nestorów rodu. Odstąpienie takiego miejsca przez właściciela jest symboliczne – to oznaka szacunku dla wyjątkowej osoby. Pozostali goście mogą mieć do dyspozycji fotele bez podłokietników.
Fotel ogrodowy bez podłokietników
Foteliki bez podłokietników zwykle ustawia się przy stołach jadalnianych i stolikach kawowych. Idealnie sprawdzają się podczas szybkich posiłków, np. podwieczorków, ale też większych przyjęć. Na fotelikach bez podłokietników można również sadzać np. dzieci, aby na świeżym powietrzu rysowały, malowały, lepiły z plasteliny.
Fotel ogrodowy typu kokon
Ten typ fotela ogrodowego jest stworzony do relaksu. Ma kształt kokonu, dzięki czemu można się w nim – dosłownie – schować. Taka konstrukcja daje poczucie bezpieczeństwa, odizolowania od bodźców zewnętrznych, spokoju, poczucia prywatności. Dlatego fotele ogrodowe typu kokon często wybierane są na balkony i tarasy w dużych miastach, gdzie zwykle jest wiele bodźców, jak hałas, przechodnie, samochody. Nie jest to jednak reguła! Wiele osób lubi takie fotele, bo można w nich marzyć, rozwiązywać krzyżówki czy drzemać.
Dodatkową zaletą foteli ogrodowych jak kokony jest to, że chronią siedzącą w nim osobę przed nadmiernym nasłonecznieniem i wiatrem.