Ma pięknie żyłkowane liście. Fitonia to niska roślina doniczkowa. Lubi lekko ocienione parapety i kwietniki. Dobrze rośnie w zamykanych słojach.
Inne nazwy: Fittonia albivenis, Fitonia bałożyłkowa, Fitonia Verschaffelta, Fittonia Verschaffelta, Fitonia Verschaffeltii
Pochodzenie: Ameryka Południowa
Cechy: bylina
Fitonie to popularne rośliny doniczkowe. Nadają się do uprawy na parapetach i w oranżeriach. Można z nich robić kompozycje w zamykanych słojach i butelkach (lubią wysoką wilgotność powietrza i ciepło).
Jest średnio trudna w uprawie.
Wysokość: około 20 cm
Kwitnienie: grudzień – luty (XII-II); czasem powtarzają kwitnienie latem (mniej obficie)
Kwiaty: białe, drobne
Fitonie mają kwiaty niepozorne, ale są zebrane w efektowne kwiatostany przypominające kłosy. Ozdobne są przede wszystkim z liści.
Liście: zielone lub różowozielone, z żyłkami białymi, kremowymi albo różowymi
Rozmnażanie: sadzonki wierzchołkowe i pędowe
Sadzonki fitonii sadzi się od marca do czerwca (III-VI) od razu do ziemi albo wkłada do wody w pojemniku. Bardzo szybko się ukorzeniają, ale jeśli mają ciepło (co najmniej 22 stopnie Celsjusza).
Cięcie: uszczykiwanie wierzchołków
Fitonie lepiej się rozkrzewiają, jeśli uszczykuje się im wierzchołki (palcami lub nożyczkami). Zabieg jest najbardziej skuteczny wiosną.
Stanowisko: półcień
Fitonia lubi jasne stanowiska, ale nie w pełnym słońcu. Ma pod tym względem podobne wymagania jak trzykrotka pasiasta.
jest ciepłolubna. Lubi mieć 18-20 stopni Celsjusza cały rok.
Ziemia: żyzna, przepuszczalna, lekka wilgotna; odczyn lekko kwaśny (pH 5,5-6,5)
Fitonie najbujniej rosną w ziemi kompostowej.
Przesadzanie: co 1-2 lata
W praktyce fitonii można wcale nie przesadzać lecz odmładzać z sadzonek. Rosną bardzo szybko.
Podlewanie: umiarkowane – od wiosny do jesieni, oszczędne – od jesieni do wiosny
Fitonia lubi lekko wilgotną ziemię oraz zraszanie cały rok. Na brak wody reaguje więdnięciem. Po przesuszeniu potrafi się regenerować, ale traci ładny wygląd. Zdarza się tak zwłaszcza w sezonie grzewczym, gdy powietrze w mieszkaniach jest za suche. Takie fitonie najlepiej odmłodzić wiosną.
Nawożenie: co 2 tygodnie od kwietnia do września (IV-IX)
Polecane są nawozy do kwiatów doniczkowych ozdobnych z liści. Dawkę nawozu podaną na opakowaniu najlepiej zmniejszać o połowę.
Odporność na mróz: brak
Choroby i szkodniki: odporny
Fitonie źle znoszą zimowanie w za suchych mieszkaniach. Tracą wtedy liście, schną. Są częściej atakowane przez szkodniki. Dlatego warto je zimą zraszać.
Ciekawe odmiany fitonii
- Argyroneura – liście zielone z białymi żyłkami
- Juanita – liście różowozielone z różowokremowymi żyłkami
Warto wiedzieć
- Jedna z nazw fitonii – fitonia Verschaffelta – upamiętnia belgijskiego ogrodnika, pisarza i szkółkarza, którym był Ambroise Colette Alexandre Verschaffelt (1825-1886). On i jego rodzina sprowadzali nowe, nieznane wcześniej rośliny, a następnie rozmnażali, upowszechniali i sprzedawali.