Planując zakup domu z ogrodem, z pewnością już nie raz zastanawiałeś się, czy wybrać nieruchomość z rynku pierwotnego czy też wtórnego. Oba rozwiązania mają swoje wady oraz zalety, które powinieneś bliżej poznać, zanim podejmiesz odpowiednią decyzję. Dowiedz się, czym dokładnie charakteryzują się nieruchomości z rynku pierwotnego oraz wtórnego oraz na co zwracać szczególną uwagę podczas wyboru domu.
Artykuł reklamowy
Czym jest rynek pierwotny rynek nieruchomości?
Pojęcie to odnosi się do nowych nieruchomości, które jeszcze nigdy nie były zamieszkane. Ich budową zajmują się firmy deweloperskie, które stawiają zarówno budynki wielomieszkaniowe, usługowe, jak i domy jednorodzinne, bliźniacze oraz w zabudowie szeregowej. Są odpowiedzialne za znalezienie gruntu, a także zatrudnienie ekipy budowlanej oraz realizację poszczególnych etapów prac. Zadajesz sobie pytanie, kto to jest deweloper? To po prostu przedsiębiorca, który zajmuje się stawianiem budynków oraz ich sprzedażą.
Jakie są zalety domu z rynku pierwotnego?
Dla wielu osób najważniejszą zaletą jest możliwość zaaranżowania wnętrza domu z rynku pierwotnego według własnych potrzeb. Nabywca decyduje o tym, jak będą wyglądały poszczególne pomieszczenia. Deweloper zgodnie z podpisaną umową musi wykończyć budynek do określonego standardu. Najczęściej stosuje się następujące warianty:
- standard deweloperski,
- standard deweloperski podwyższony,
- wykończenie „pod klucz”.
W pierwszym przypadku w takim domu muszą być zainstalowane:
- wszystkie instalacje wewnętrzne,
- ogrzewanie wraz z grzejnikami,
- drzwi zewnętrzne,
- okna i parapety.
Na podłodze musi znajdować się wylewka cementowa lub betonowa, a ściany powinny być pokryte tynkiem. Pozostałymi pracami, które pozwolą doprowadzić dom do odpowiedniego standardu, zajmuje się już sam właściciel.
Podwyższony stan deweloperski najczęściej oznacza, że we wnętrzach przeprowadzane są dodatkowe prace polegające np. zamontowaniu wanny czy położeniu płytek. Są to wszelkie działania wykraczające poza podstawowy standard. Klient może więc zdecydować, czy chce zlecić deweloperowi wykonanie prac o szerszym zakresie, co musi być zawarte w umowie.
Wykończenie „pod klucz” oznacza, że właściciel może praktycznie od razu po otrzymaniu kluczy wprowadzić się do swojego nowego domu. Deweloper zajmuje się bowiem kompleksowym wykończeniem pomieszczeń zgodnie z potrzebami klienta. Jest to z pewnością wygodne, ale także bardzo kosztowne rozwiązanie.
Rynek pierwotny mimo wielu zalet ma także wady. Największą z nich jest z pewnością cena, która najczęściej jest wyższa niż w przypadku domów z rynku wtórnego. Wiąże się to głównie z podwyższonym standardem budynku oraz nowoczesnymi rozwiązaniami, które są w nim zastosowane. Nie można zapomnieć także o kosztach wykończenia oraz umeblowania takiej nieruchomości. Wadą jest także to, że najczęściej umowę na taki dom podpisuje się z dużym wyprzedzeniem, co wiąże się z koniecznością długiego oczekiwania na klucze do budynku.
Zalety i wady domów z rynku wtórnego
Przeciwieństwem rynku pierwotnego jest rynek wtórny. Są to nieruchomości, które miały już co najmniej jednego właściciela i były przez niego użytkowane. Takie domy nadal cieszą się jednak dużą popularnością zwłaszcza ze względu na to, że wiele z nich jest położonych w świetnej lokalizacji. Są one bardzo często usytuowane zdecydowanie bliżej centrów miast niż budynki z rynku pierwotnego. Te buduje się najczęściej na obrzeżach ze względu na brak wolnych gruntów w innych miejscach. Jeśli więc zależy Ci na ciekawej lokalizacji oraz łatwym dojeździe do centrum miasta, poszukaj domu z rynku wtórnego.
Inną zaletą jest to, że nabywając taką nieruchomość, wiesz, co kupujesz. Możesz obejrzeć dom zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, a także zapoznać się z najbliższą okolicą, w tym z sąsiadami. Kupując taką nieruchomość, musisz jednak liczyć się z tym, że może ona wymagać remontu. Jeśli będziesz chciał dopasować jej wnętrze do własnych potrzeb, mogą to być spore koszty. Bardzo często zdarza się, że mimo precyzyjnego oszacowania wydatków przeprowadzenia remontu w rzeczywistości okazują się one zdecydowanie wyższe.
Klienci decydujący się na zakup domu z rynku wtórnego muszą liczyć się także z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Obecnie wynosi on 2% wartości nieruchomości.
Dom z rynku pierwotnego czy wtórnego – który wybrać?
Wszystko zależy od Twoich preferencji oraz tego, czego oczekujesz od nieruchomości. Jeśli zależy Ci na tym, aby kupić dom w przystępnej cenie oraz ciekawej lokalizacji, to poszukaj ofert na rynku wtórnym. Taka nieruchomość jest również świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko po zakupie wprowadzić się do nowego lokum.
Z kolei dom z rynku pierwotnego to idealna propozycja dla każdego, komu zależy na swobodzie wykańczania wnętrz. Warto pamiętać także o tym, że deweloperzy udzielają gwarancji na 5 lat. Muszą więc usunąć wszelkie usterki budynku, które ujawnią się w tym czasie. Bez względu na to, który rynek nieruchomości wybierzesz, sprawdź oferty kredytów hipotecznych na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/.
Wybór odpowiedniego domu to poważna decyzja. Zanim ją podejmiesz, przeanalizuj wszystkie zalety oraz wady każdego z rozwiązań. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej wybierzesz swój wymarzony dom.