Od owoców jeżyn bezkolcowych nie odchodzą szypułki. Jaka może być przyczyna? W poprzednich latach nie było aż takiego problemu. Czy jeżyny zdziczały? – pyta Czytelnik.
Jeżyny bezkolcowe nie zdziczały. Owoce nie odrywają się od szypułek albo odrywają się słabo, jeśli krzewy mają za sucho. Jednocześnie owoce są mniej soczyste oraz bardziej kwaśne. Podczas zrywania bardziej brudzą sokiem ręce.
Łatwo to zaobserwować zbierając jeżyny bezkolcowe następnego dnia po większym deszczu. Wtedy łatwo je zebrać – łatwo odrywają się od szypułek.
Trzeba podlewać
Jeżyny bezkolcowe tolerują przesuszenie, zwłaszcza stare egzemplarze, ale preferują umiarkowanie wilgotną ziemię. Wtedy owoce są dorodne, soczyste, bardziej słodkie oraz łatwo odrywają się od szypułek. Mogą się nawet osypywać!
Po prostu w czasie suszy trzeba jeżyny bezkolcowe podlewać. Najlepiej podlewać wyłącznie przy korzeniu (nie na liście, kwiaty i owoce). Zbyt często mokre jeżyny atakuje bowiem szara pleśń.
Warto ściółkować
Zbyt szybkiemu wysychaniu gleby zapobiega ściółka. Jeżyny bezkolcowe bardzo ją lubią. Na ściółkę nadają się np. kora, szyszki, zrębki.
Ściółkę można uzupełniać cały rok. To także ochrona przed przemarzaniem jeżyn bezkolcowych.
Nie karczować
Problem z odrywaniem szypułek owoców jeżyn bywa tak irytujący, że wiele osób karczuje jeżyny bezkolcowe. I zniechęcają się do ich uprawy. A wystarczy je po prostu podlewać, gdy jest sucho. Wtedy łatwo nazbierać jeżyn na soki, wina, galaretki, czy po prostu zjeść z krzaka.
Owoce jeżyn bezkolcowych zawierają m.in. żelazo, magnez, witaminę C. Polecane są przy anemii oraz dla rekonwalescentów. Jeżyny bezkolcowe warto uprawiać.
O uprawie jeżyn bezkolcowych CZYTAJ TUTAJ