Gdy bugenwilla gubi liście, to znak, że ma nieodpowiednie warunki. Najczęściej brakuje jej światła. Czasem powodem jest zbyt niska temperatura albo błędy w podlewaniu.
Bugenwilla rzadko choruje z powodu ataku szkodników czy grzybów. Przyczyną opadania liści są najczęściej niewłaściwe warunki:
1.Brak jasnego światła
Bugenwilla to roślina wymagająca dużej ilości światła, także zimą. Najlepiej rośnie w pokojach, które mają okna usytuowane z dwóch stron świata, np. od południa i zachodu lub od południa i wschodu. Bardzo dobrze rośnie także w oranżeriach, zwłaszcza tych z przeszklonym dachem.
Gdy bugenwilla ma mało światło, jej liście najpierw bledną, potem zwisają, a następnie opadają. Zwykle dzieje się tak w listopadzie, gdy dni robią się coraz krótsze i rzadko zza chmur wychodzi słońce. Opadanie liście przyśpiesza wysoka temperatura w mieszkaniu podczas zimy. Podczas zimy bugenwille najlepiej czują się w temperaturze 10-15 stopni Celsjusza.
Bugenwilla lepiej znosi brak dużej ilości naturalnego światła, jeśli pokój, w którym stoi, jest jasno oświetlony lampami. Dlatego dobrym pomysłem jest uprawa bugenwilli w salonie, bo tam zwykle najczęściej się przebywa (i włącza oświetlenie).
Jeśli jest możliwość, dobrze jest zrezygnować z firanek, rolet czy żaluzji. I jesienią koniecznie umyć okna (kurz też blokuje dostęp naturalnego światła).
2.Niska temperatura
Bugenwille pochodzą z Peru i Brazylii. Dobrze znoszą chłód, ale niszczą je przymrozki. Najczęściej do przechłodzenia dochodzi na tarasie lub balkonie, bo to rośliny, które na lato powinny być tam wynoszone. Gdy nocą temperatura spadnie nisko, bugenwilla zrzuca liście.
Odporność na chłód jest różna w zależności od gatunku bugenwilli, a nawet odmiany. Ogólnie to 5 stopni Celsjusza. Zdarzają się jednak odmiany, które potrafią przetrwać bez szwanku temperaturę 2 stopni, ale i takie, które poniżej 10 stopni zrzucają liście.
3.Podlewanie
Zimą trzeba ograniczyć podlewanie bugenwilli, tym bardziej, im mniej ma światła. Nadmiar wody (także w podstawce) powoduje żółknięcie liści, a potem ich opadanie.
Nadmierne przesuszenie też może być powodem zrzucenia liści i kolorowych przykwiatków.
Ogólnie nie jest łatwo przezimować bugenwille w dobrej kondycji. Na szczęście to rośliny, które dobrze się regenerują wiosną. Można je też odmładzać i kształtować cięciem.