Mam bardzo smaczne truskawki. Czy kosić truskawki przed zimą? Nie chcę ich zniszczyć złą pielęgnacją. Zależy mi, by ładnie owocowały w przyszłym roku.
Czy kosić truskawki przed zimą? Nie ma takiej potrzeby. W tym okresie truskawki tego zabiegu nie wymagają. Poprawia się tylko estetyka zagonu z truskawkami. Można się nawet zdarzyć, że truskawki, po usunięciu zaschniętych liści, gorzej zimują i owocują.
Zaschnięte liście truskawek tworzą rodzaj naturalnej ściółki, która chroni pąki kwiatowe i liściowe, przygotowane już do rozwinięcia się wiosną. Pod zaschniętymi liśćmi truskawek lubią zimować pożyteczne owady, np. biedronki.
Trzeba usunąć rozłogi
Jesienią warto usuwać rozłogi truskawek, czyli młode sadzonki z tzw. wąsami. Rozłogi osłabiają rośliny mateczne. Jeśli rozłogów jest dużo, truskawki owocują słabiej. Zagon zaś zamienia się nieuporządkowany truskawkowy busz.
Zostawia się tylko te rozłogi, które wiosną (w kwietniu i do połowy maja) mają być posadzone na nowe miejsca, czyli młode sadzonki.
Kiedy kosić truskawki
Truskawki kosi się ZAWSZE do 2 tygodni po zbiorze owoców. To zwykle przełom czerwca i lipca (VI-VII).
Więcej o koszeniu truskawek po zbiorze owoców CZYTAJ TUTAJ
Wiosną zaś TRZEBA ściąć zaschnięte liście truskawek. Wiosenne porządki wśród truskawek robi się od końca marca do końca kwietnia (III-IV). Nie należy z tym zwlekać. Truskawki rosną szybko. W maju (V) łatwo uszkodzić pąki kwiatowe i połamać młode liście.
Zaschnięte liście truskawek najlepiej ścinać nożycami albo sekatorem. Unikać trzeba grabienia, ponieważ zęby grabi łatwo uszkadzają pąki kwiatowe, znajdujące się wśród rozet liści.
Po uporządkowaniu wiosną zagonu z truskawkami można zacząć je nawozić i ściółkować.
O nawożeniu truskawek na wiosnę CZYTAJ TUTAJ