Owocuje obficie i niezawodnie. Cukinia może być uprawiana z siewu do gruntu po 15 maja lub z rozsady w kwietniu. Uprawa jest łatwa.
Inne nazwy: Cucurbita pepo, Dynia zwyczajna
Cukinia jest odmianą botaniczną dyni zwyczajnej. Jest od niej mniej wymagająca. Cukinię uprawia się przede wszystkim dla jadalnych owoców. Jadalne są także kwiaty cukinii. Zwykle zjada się kwiaty męskie, których jest więcej. Z kwiatów żeńskich zawiązują się owoce.
Nasiona: Cukinia Diamant nasiona – Kiepenkerl
Cechy: roślina jednoroczna
Wysokość: około 50-100 cm
Szerokość: około 100-200 cm
Cukinia rośnie szeroko. Na jedną roślinę trzeba przeznaczyć przynajmniej 1 metr kwadratowy powierzchni. Ma kwiaty męskie oraz żeńskie. Kwiaty są żółte.
Liście cukinii są zielone, często w srebrzyste, nieregularne plamy. Nie jest to objaw choroby. Plamy mają niektóre odmiany, np. Astra Polka i Dunja.
Rozmnażanie: nasiona
Cukinia wschodzi po 7-10 dniach, ale jeśli ma ciepło. Nasiona cukinii kiełkują w temperaturze od 20 stopni Celsjusza.
Cukinie można siać na dwa sposoby:
- Siew do gruntu – od 15 maja do 15 czerwca. Nasiona umieszcza się po 1-2 sztuki w oddzielnych dołkach. Jeżeli wzejdą dwa nasiona, słabszą cukinię trzeba usunąć.
- Rozsada – nasiona sieje się osobno do małych doniczek od 20 do 30 kwietnia (IV). W doniczce można siać po 1-2 nasiona. Jeśli wzejdą oba, słabszą sadzonkę należy usunąć. Rozsadę cukinii wysadza się do gruntu pomiędzy 20 maja a 20 czerwca (V-VI). Cukinia MUSI być przesadzana wyjątkowo ostrożnie z nienaruszoną bryłą ziemi. NIE WOLNO obrywać korzeni cukinii. Cukinia źle znosi przesadzanie bez bryły ziemi, czyli z gołym korzeniem. Wszystko co potrzebne do rozsady znajdziesz w sklepie Niepodlewam.
Uwaga! Cukinia uprawiana z rozsady zaczyna owocować wcześniej.
Głębokość siewu: 2-3 cm
Zbiór: czerwiec – październik (VI-X)
Cukinia owocuje aż do pierwszych przymrozków.
Owoce cukinii najczęściej są długie, przypominają maczugi. Są także cukinie, których owoce mają kształt jajka lub tykwy. W zależności od odmiany są żółte, zielone (od bardzo jasnych po ciemne) oraz zielono-żółte. Owoce wielu odmian cukinii często mają plamki lub paski.
Cukinie owocują obficie. Zbiór z jednej rośliny rzadko jest niższy niż 20 kg owoców.
Zastosowanie: owoce – na zapiekanki, placki, leczo, sałatki, marynaty oraz na surowo (młode owoce); kwiaty można panierować i smażyć
Młode owoce cukinii można jeść razem ze skórką oraz nasionami.
Stanowisko: słoneczne
Cukinie najbardziej lubią stanowiska osłonięte od wiatru.
Gdzie siać i sadzić: warzywnik
Gleba: żyzna; odczyn od lekko kwaśnego do obojętnego (pH 6-7). Do dokładnego zmierzenia pH świetnie posłuży pehametr glebowy 4w1 elektroniczny Biogród.
Cukinia najlepiej rośnie w pierwszym roku po oborniku. Jeśli ziemia nie była nawożona obornikiem, warto zasilić ją kompostem – około 40-50 l (4-5 wiader) na 10 metrów kwadratowych. Z pewnością sprawdzi się tutaj kompost granulowany Florovit.
Gdy ziemia jest słaba, cukinia rośnie słabiej. Plon jest mniejszy.
Podlewanie: umiarkowane
Cukinia powinna mieć lekko wilgotną ziemię lecz nie mokrą. Toleruje lekkie przesuszenie. Najwięcej wody potrzebuje w czasie zawiązywania owoców. Korzeni się średnio głęboko. Lubi ściółkowanie np. słomą.
Nawożenie: raz w tygodniu
W amatorskiej uprawie do nawożenia cukinii najlepsze są nawozy naturalne, np. gnojówki z pokrzywy czy obornika krowiego. Racjonalnym rozwiązaniem będzie również nawóz naturalny + humus 2w1 Substral. Najwięcej nawozu cukinie potrzebują w lipcu (VII).
Odporność na mróz: brak
Cukinię niszczy najmniejszy mróz. Jesienią stare cukinie dobrze jednak znoszą temperaturę kilku stopni Celsjusza.
Choroby i szkodniki: jak innych roślin dyniowatych
Cukinia rośnie zdrowo i rzadko sprawia problemy. Gdy długo padają deszcze, cukinia bywa atakowana przez choroby grzybowe, jak mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, szara pleśń. Niewątpliwie sprawdzi się tutaj preparat na choroby grzybowe Signum 33WG.
Ze szkodników cukinie często atakuje przędziorek chmielowiec. Na pomoc warto sięgnąć po naturalny środek Probio Ogród Czosnek & Chilli na szkodniki i choroby.
Cukinie często mają plamy na liściach. Nie jest to objaw choroby lecz cecha odmiany. Na zdjęciu jest cukinia Dunja. Fot. Niepodlewam
Ciekawe odmiany cukinii
- Astra Polka – owoce zielone
- Atena Polka – owoce żółte
- Goldena – owoce żółte
- Greta – owoce jasnozielone
- Lajkonik – owoce zielone w paski
- Nimba – owoce zielone
- Piccolo – owoce zielone
- Soraya – owoce ciemnozielone
- Zephyr – owoce żółto-zielone
Warto wiedzieć
- Cukinia bywa mylona z kabaczkiem. Oba warzywa są odmianami botanicznymi dyni zwyczajnej. W Polsce bardziej popularna jest cukinia. Ma delikatniejszy smak, mniejsze wymagania i rozmiary. Plon cukinii i kabaczków jest podobny.