Ma owoce w paski. Cukinia Lajkonik jest delikatna w smaku. Można ją jeść nawet ze skórką. Rośnie zdrowo i obficie plonuje.
Inne nazwy: Cucurbita pepo Lajkonik
Cechy: roślina jednoroczna
Wysokość: około 50 cm
Szerokość: około 100 cm
Cukinia Lajkonik ma kształt krzaka. Jak na cukinię zajmuje mało miejsca. Ma kwiaty męskie i żeńskie. Wszystkie kwiaty są żółte.
Kwitnienie: czerwiec – październik (VI-X)
Rozmnażanie: nasiona
Cukinia Lajkonik wschodzi po 7-10 dniach, w temperaturze od 20 stopni Celsjusza.
Cukinię można siać na dwa sposoby:
- Siew do gruntu – od 15 maja do 15 czerwca. Nasiona umieszcza się po 1-2 w osobnych dołkach. Jeśli wzejdą dwa nasiona, słabszą sadzonkę się usuwa.
- Rozsada – nasiona sieje się osobno KONIECZNIE do małych doniczek od 20 do 30 kwietnia (IV). W doniczce można siać po 1-2 nasiona. Jeśli wzejdą oba, słabszą sadzonkę należy usunąć.
Rozsadę cukinii można sadzić do gruntu pomiędzy 20 maja a 20 czerwca (V-VI). Cukinię przesadza się bardzo ostrożnie z nienaruszoną bryłą ziemi, ponieważ źle znosi przesadzanie.
Na metrze kwadratowym powinna być uprawiana jedna cukinia.
Zbiór: czerwiec – październik (VI-X)
Owoce cukinii Lajkonik są duże, o długości około 35 cm, walcowate. Z krzaka zbiera się około 10-15 kg owoców. Skórka jest w podłużne, nieregularne paski: jasnozielone i ciemnozielone.
Cukinia Lajkonik to odmiana wczesna, ale owocuje aż do mrozów.
Zastosowanie: owoce – na zapiekanki, leczo, sałatki, marynaty oraz na surowo (młode owoce); kwiaty można np. panierować i smażyć
Cukinia Lajkonik ma owoce delikatne w smaku. Młode owoce można jeść razem ze skórką oraz niedojrzałymi nasionami. Nasion nie jest dużo.
Skórka po duszeniu zachowuje ładny, apetyczny kolor.
Stanowisko: słoneczne
Cukinia Lajkonik w półcieniu słabo plonuje, a cieniu – wcale. Lubi ciepłe stanowiska osłonięte od wiatru.
Gdzie siać i sadzić: warzywnik
Dobrze rośnie także na kompostownikach, ale pod warunkiem, że stanowisko jest słoneczne.
Gleba: żyzna; pH 6-7
Cukinia Lajkonik najlepiej rośnie w pierwszym roku po oborniku. Jeśli obornika nie było, warto zasilić ziemię kompostem – około 40-50 l (4-5 wiader) na 10 metrów kwadratowych. To warzywo o dużych wymagania pokarmowych.
Podlewanie: umiarkowane
Cukinia Lajkonik powinna mieć lekko wilgotną ziemię. Wody pobiera sporo, zwłaszcza jeśli ma już dużo liści i owoców. Korzeni się średnio głęboko. Ziemię można ściółkować np. słomą.
Nawożenie: w amatorskiej uprawie nie ma potrzeby
Odporność na mróz: brak
Choroby i szkodniki: jak innych roślin dyniowatych
Cukinia Lajkonik rośnie zdrowo, nie sprawia większych problemów.
Ze szkodników cukinie Lajkonik może atakować przędziorek chmielowiec i mszyce, zaś chorób – żółta mozaika ogórka i mączniak właściwy.
Warto wiedzieć
- Cukinia Lajkonik to polska odmiana. Wyhodowano ją w 2001 roku.