Najlepsze terminy – wrzesień lub październik. Cięcie oleandrów jest łatwe. Ogranicza ich wymiary i ma wpływ na obfite kwitnienie w kolejnym roku.
Oleander pospolity kwitnie na zielonych pędach jednorocznych (najmłodszych). Dlatego lepiej przycinać go zaraz po kwitnieniu, czyli późnym latem lub wczesną jesienią, niż wiosną przed kwitnieniem. Wiosenne cięcie oleander znosi także bardzo dobrze, ale wraz z gałązkami ścina się wtedy zawiązane pąki kwiatowe. Polecam zaopatrzyć się w narzędzia w Sklepie Niepodlewam.
Oleandry to krzewy, które lato powinny spędzać na świeżym powietrzu, np. na balkonie lub tarasie, ale zimę – w domu, szklarni lub oranżerii. Cięcie oleandrów najwygodniej wykonać przed ich wniesieniem do domu na zimę. Po przycięciu mają mniejsze wymiary, co ułatwia ich przechowanie.
Trzeba pamiętać o zakładaniu rękawic, najlepiej gumowych i jednorazowych. Sok oleandrów jest bowiem trujący. Może spowodować podrażnienia skóry, zwłaszcza delikatnej. Podczas cięcia trzeba unikać dotykania oczu i ust. Gdy zdarzy się, że np. rękawica się rozedrze podczas pracy, wystarczy dobrze umyć ręce wodą z mydłem.
Termin cięcia: późne lato i początek jesieni – wrzesień lub październik (IX-X)
Cięcie oleandrów można też wykonać wiosną – w lutym, marcu lub kwietniu. Wtedy jednak kwiatów będzie mniej.
Ścięte gałązki można przeznaczyć na kompost. Nie nadają się do palenia, np. w ognisku czy piecu. Dym z oleandrów jest trujący!
Technika cięcia: cięcie oleandrów jest proste
Do cięcia najlepszy jest sekator. Do młodych oleandrów używać można także nożyczek. Muszą to być narzędzia inne niż używane do cięcia np. ziół (ze względu na trujące właściwości oleandrów).
Gałązki tnie się prosto (nie na skos), nad pąkami skierowanymi na zewnątrz.
Uciąć można 1/3 pędów lub – jeśli taka jest potrzeba, np. oleander jest zbyt wysoki – nawet więcej. Ucina się także (na bieżąco) wszystkie końcówki pędów z przekwitłymi kwiatami.
Cięcie oleandrów – zalety
- Łatwiejsze przechowywanie zimą, gdyż krzew ma mniejsze wymiary.
- Nadanie pożądanego kształtu, a także wysokości i szerokości.
- Więcej kwiatów w następnym roku.
Warto wiedzieć
- Oleandry to krzewy, które w polskim klimacie uprawia się w donicach. Wytrzymują przymrozki do minus 10 stopni Celsjusza. Lato powinny spędzać na zewnątrz, w słonecznym miejscu.
- Gdy oleandry mają mało słońca latem, kwitną słabo.
Jak uprawiać oleander latem i zimą CZYTAJ TUTAJ