Jest niewymagająca i zdrowo rośnie. Cebula siedmiolatka to warzywo wieloletnie uprawiane dla grubego szczypioru.
Inne nazwy: Czosnek dęty, Gruby szczypior, Tatarka
Cebulę siedmiolatkę uprawia się głównie dla liści. Mają pikantny smak podobny do liści cebuli zwyczajnej, mniej lub bardziej ostry w zależności od odmiany. Jadalne są również cebule lecz są małe.
Cechy: bylina
Cebula siedmiolatka to warzywo wieloletnie. Na tym samym miejscu może rosnąć wiele lat – przeciętnie 7 lat, stąd nazwa „cebula siedmiolatka”. W praktyce cebula siedmiolatka często dobrze rośnie w tym samym miejscu po kilkanaście lat.
Raz posiana w ogrodzie cebula siedmiolatka zostaje w nim na dziesiątki lat – rozsiewa się sama i „wędruje” na coraz to nowe stanowiska.
Wysokość: 50-70 cm
Cebula siedmiolatka bardzo szybko rośnie i rozrasta się na boki. Tworzy kępy roślin potomnych.
Kwitnienie: czerwiec (VI)
Kwiaty cebuli siedmiolatki są białe, zebrane w kuliste kwiatostany. Bardzo chętnie przylatują do nich trzmiele.
Kwiaty warto ścinać. Sprawdzi się do tego sekator jednoręczny nożycowy Wolf Garten. Ten zabieg powoduje, że liście cebuli siedmiolatki dłużej mają delikatny smak.
Rozmnażanie: nasiona oraz podział kęp
Rozmnażanie cebuli siedmiolatki jest łatwe:
- Nasiona – cebulę siedmiolatkę sieje się w marcu i kwietniu (III-IV) oraz lipcu i sierpniu (VII-VIII). Siać można od razu do gruntu albo najpierw do skrzynek lub rozsadnik. Cebula siedmiolatka wschodzi bardzo dobrze w ciągu 14-20 dni. Bardzo łatwo rozsiewa się sama. Więcej o siewie cebuli siedmiolatki CZYTAJ TUTAJ
- Podział kęp – kępy cebuli siedmiolatki dzieli się szpadlem, skraca korzenie (są bardzo mocne) i sadzi w nowych miejscach. Najlepszy czas na przesadzanie to marzec i kwiecień (III-IV) oraz sierpień (VIII).
Zbiór: marzec – październik (III-X)
Cebula siedmiolatka plonuje od wczesnej wiosny do jesieni. Jadalne są przede wszystkim liście, czyli tak zwany gruby szczypior. Do jedzenia nadają się też cebule, ale są bardzo małe. W smaku są podobne, jak cebuli zwyczajnej.
Liście cebuli siedmiolatki są najlepsze w smaku do zakwitnięcia, czyli do czerwca (VI).
Na zimę liście zasychają lecz cebula siedmiolatka zimuje pod ziemią.
Zastosowanie: sałatki, na kanapki, do twarożku, zupy, dania duszone
Szczypior cebuli siedmiolatki można często obcinać. Szybko odrasta i obficie plonuje,
Stanowisko: słoneczne lub lekki półcień
Gdzie siać i sadzić: warzywnik
Gleba: żyzna lub przeciętna; odczyn od lekko kwaśnego do obojętnego (pH 6,5-7), najlepiej do zmierzenia pH użyj specjalnego urządzenia. Bardzo dobry jest pehametr glebowy 4w1 elektroniczny Biogród.
Cebulę siedmiolatkę najlepiej siać w drugim roku po oborniku. Lubi nawożenie kompostem. Efektywny na pewno będzie kompost granulowany Florovit. Dobrze toleruje słabszą ziemię.
Podlewanie: rzadko
Cebula siedmiolatka ma bardzo silny system korzeniowy. Wystarczy ją podlewać tylko w czasie suszy oraz wschodzenia.
Nawożenie: kwiecień – sierpień (IV-VIII), raz w miesiącu
Do nawożenia cebuli siedmiolatki najlepiej używać nawozów naturalnych, np. gnojówek z pokrzywy lub dzikiego bzu czarnego, nawozu z pokrzywą albo biohumusu. W moim e-booku – Gnojówki Roślinne 14 Łatwych Przepisów dowiecie się jak sporządzić gnojówki roślinne w prosty sposób.
Cebula siedmiolatka lubi ściółkowanie kompostem.
Odporność na mróz: bardzo dobra
Cebula siedmiolatka świetnie zimuje w polskim klimacie. Nie ma potrzeby okrywania jej na zimę.
Choroby i szkodniki: bardzo odporna
Cebula siedmiolatka rośnie zdrowo. Nie wymaga oprysków. Jest odporna na choroby. Nie lubią jej szkodniki.
Ciekawe odmiany cebuli siedmiolatki
- Afrodyta
- Flamenco
- Kroll
- Sprintesa
- Wita
Warto wiedzieć
- Cebula siedmiolatka jest warzywem uprawianym od wieków. Tak o jej uprawie pisał ks. Krzysztof Kluk w książce „O roślinach, ich trzymaniu i zażyciu” z 1777 roku: „Siedmiolatka, Tatarka, i pod różnym imieniem, im się więcej szczypiorku urywa, tym go więcej rośnie”.