To bardzo stara odmiana. Bób Windsor sieje się od marca do 15 kwietnia. W strąkach ma po 4-6 dużych nasion.
Inne nazwy: Vicia faba Windsor
Cechy: roślina jednoroczna
Nasiona są bogate w białko. Nadają się na świeże i suszone ziarno. Strąki mają po 15-20 cm długości. W każdym znajduje się po 4-6 dużych nasion. Świeże nasiona są seledynowobiałe.
Na korzeniach bobu pożyteczne bakterie wiążą azot z powietrza. Po zebraniu nasion można je zostawić w ziemi lub wrzucić do kompostownika. Wzbogacą w azot ziemię w ogrodzie.
Wysokość: około 70 cm
Rozmnażanie: nasiona
Kiedy siać bób Windsor:
- Marzec
- Kwiecień – najlepiej tylko do 15 tego dnia
Siew można wykonać nawet do końca kwietnia (IV) oraz w pierwszych dniach maja (V). Jednak wtedy bób jest silnie atakowany przez czarne mszyce.
Bób można też siać w lutym/ Uprawia się go wtedy z rozsady.
Głębokość siewu: 4 cm
Zbiór: czerwiec – lipiec (VI-VII)
Strąki zrywa się na bieżąco lub wszystkie, w zależności od zapotrzebowania w kuchni. Najsmaczniejsze są nasiona nie całkiem dojrzałe.
Zastosowanie: dania duszone, sałatki, nasiona gotowane
Nasiona są bardzo smaczne. Z ugotowanych trzeba zdejmować skórkę.
Stanowisko: słoneczne
Gdzie siać: grunt
Gleba: żyzna; najlepszy jest odczyn pH 6,2-7
Podlewanie: umiarkowane
Nawożenie: niepotrzebne
W uprawie amatorskiej bobu lepiej nie nawozić. Przenawożony bób częściej choruje. Gleba musi być dobrze przygotowana przed siewem, np. nawieziona kompostem.
Odporność na mróz: do minus 6 stopni Celsjusza
Preferuje chłodną, wilgotną wiosnę.
Choroby i szkodniki: odporny
Ze szkodników najgroźniejsza jest mszyca trzmielinowo-bobowa (zwana też mszycą czarną, bobową lub burakową), a rzadziej – oprzędziki i śmietka kiełkówka.
Bób choruje częściej, jeśli jest przenawożony azotem. Nie lubi też wiosny ciepłej i wilgotnej. Chorobom bobu w dużym stopniu zapobiega zmianowanie co 3-4 lata.
Warto wiedzieć
- Bób Windsor to brytyjska odmiana wyhodowana kilka wieków temu. Prawdopodobnie do USA przywieźli go angielscy osadnicy w XVII wieku.
Ta odmiana była bardzo dobrze znana w Polsce już w XIX wieku. Tak pisał „Ogrodnik Polski” w 1882 roku:
„Odmian znanych i uprawianych obecnie jest bardzo wiele; z pomiędzy nich szczególniej odznaczają się angielskie wielkością ziarnek i wzrostem samych roślin. Do najpospolitszych i najpowszechniej uprawianych należy Masagan, o ziarnkach małych i wzroście nizkim; sadzić go można w 4 linije, a na lii co 18 cali. Inne odmiany jak Windsor i Hangdown, wyróżniają się wielkością ziarn, lecz są za to mniej obfite niż najpierwszy”.
- Nazwa tej odmiany nawiązuje do Zamku Windsor – siedziby rodziny królewskiej w Wielkiej Brytanii.
- Nasiona bobu zawierają naturalną lewodopę. Polecana jest w terapii osób chorych na Parkinsona oraz zagrożonych tą chorobą.
- Istnieje też polska odmiana bobu Windsor Biały. Zarejestrowana została w latach 70. XX wieku.