W polskim klimacie owocuje w szklarniach i oranżeriach. Ananas jadalny można też uprawiać w donicach na parapetach w mieszkaniu.
Cechy: bylina
Ananas jadalny nadaje się do uprawy donicach w domu oraz ogrzewanych szklarniach i oranżeriach. Owocuje w szklarniach i oranżeriach. Owocowanie ananasów w donicach na parapetach to rzadkość.
Ananas jadalny jest uprawiany w Polsce od XVIII. Sadzono go w specjalnie przygotowanych ananasarniach przy pałacach. Ich uprawą zajmowali się doświadczeni ogrodnicy.
Inne nazwy: Ananas comosus, Ananas właściwy
Pochodzenie: Ameryka Południowa
Wysokość: 50-60 cm
Szerokość: 50-70 cm
Kwitnienie: czerwiec – lipiec (VI-VII)
Kwiaty: niepozorne, czerwone; tworzą kwiatostan przypominający miniaturowy owoc
Owoce ananasów zawiązują się bez zapylenia kwiatów (partenokarpicznie) albo po zapyleniu. W polskim klimacie dojrzewają w sierpniu (VIII).
Owoce: jadalne; średniej wielkości i duże (wysokość 10-20 cm); skórka żółto-pomarańczowa, miąższ żółty, słodki, szczypiący w język; na czubku mają pióropusz liści
Owoc ananasa tworzą zrośnięte jagody (co najmniej kilkadziesiąt). Zawiera m.in. bromelię, która poprawia trawienie i ma działanie antyzapalne. Bromelina może zwiększać działanie antybiotyków. Dlatego gdy się je przyjmuje, lepiej nie jeść ananasów.
Stanowisko: jasne lecz nie w pełnym słońcu
Latem ananas jadalny najlepiej rośnie w temperaturze około 25 stopni Celsjusza. Zdrowiej rośnie, jeśli ma ciepło, ale i świeże powietrze (szklarnie trzeba systematycznie wietrzyć). Bardzo dobrze znosi upały do 38 stopni. W wyższej temperaturze owoce mogą się psuć od środka (z zewnątrz wyglądają na zdrowe).
Zimę ananasy najlepiej spędzają w temperaturze 10-15 stopni Celsjusza. Jeśli rosną w szklarni, musi być ogrzewana. Temperaturę w szklarni można podnosić m.in. nawozem końskim.
Ziemia: żyzna, przepuszczalna; bardzo kwaśna i kwaśna (pH 4,5-5,5)
Podlewanie: umiarkowane
Ananasy lubią podlewanie miękką wodą, np. deszczówką (mniej odkwasza ziemię). Gdy jej brak, można ewentualnie używać odstałej wody z kranu w temperaturze otoczenia.
Nawożenie: raz w tygodniu od maja do sierpnia (V-VIII)
Używać można np. nawozu na bazie odchodów dżdżownic do roślin kwasolubnych.
Rozmnażanie: sadzonki odziomkowe i boczne, piętki wierzchołkowe owoców
- Sadzonki odziomkowe i boczne – sadzenie od sierpnia do września (VIII-IX). Ten sposób rozmnażania ananasów jest najłatwiejszy. Wystarczy odciąć kawałek pędu lub sadzonkę boczną i ukorzenić.
- Piętki wierzchołkowe owoców – sadzenie od sierpnia do września (VIII-IX). Ten sposób rozmnażania ananasów w polskim klimacie rzadko się udaje.
Uwaga! Ananasy ukorzeniają się najlepiej, jeśli są cieniowane, ale mają jasne stanowisko. Potrzebują też wysokiej wilgotności powietrza, ale powinno nie może stać (powinien być przewiew).
Cięcie: nie ma potrzeby
Wytrzymałość na mróz: brak
Choroby i szkodniki: odporny
Ananas jadalny ogólnie rośnie zdrowo. Choruje, jeśli ma zbyt wilgotną ziemię i przebywa w zbyt wilgotnymi powietrzu.
Ciekawostki
- W XVIII wieku ananasy były bardziej znane niż… pomidory. Były to owoce delikatesowe, kosztowne, które jadano zwykle świeże lub w postaci ananasowej pianki. Uprawiano je w ananasarniach, zwykle zakładanych na 500 roślin. Każdy ananas wydawał po 1-2 owoce rocznie.
- Dawane polskie ananasarnie ogrzewano nawozem końskim zmieszanym z liśćmi dębowymi oraz drewnem sosnowym.