To odmiana typu kula. Żywotnik zachodni Little Dorrit jest karłowy i wolno rośnie. Świetnie znosi strzyżenie w figury geometryczne.
Inne nazwy: cedr biały Little Dorrit, Thuja occidentalis Little Dorrit, tuja zachodnia Little Dorrit
Wysokość: około 1 m
Tuja Little Dorrit rosśnie wolno, po około 5 cm rocznie. Ma ładny, kulisty pokrój. Jej wymiary można dodatkowo korygować cięciem, które znosi świetnie.
Szerokość: około 1 m
Liście: miękkie łuski w kolorze zielonym
Wiosną końce młodych pędów tui Little Dorrit są delikatnie złociste.
Gleba: przeciętna; toleruje szeroki odczyn (pH 5,5-7,2) lecz najlepsza jest ziemia lekko zasadowa
Podlewanie: umiarkowane
Żywotnik zachodni Little Dorrit ma płytkie korzenie. Z tego powodu może schnąć podczas upałów i bezśnieżnych, mroźnych zim. Warto go ściółkować, zwłaszcza młodym wieku. Ściółka zapobiega nadmiernemu wysychaniu ziemi.
Stanowisko: słoneczne
Żywotnik zachodni Little Dorrit lubi wilgoć w powietrzu. Świetnie rośnie np. w pobliżu oczka wodnego lub obok często podlewanych trwaników.
Przeznaczenie: pojedyncze egzemplarze przycięte w kule w wyeksponowanych miejscach, np. przy schodach do domu czy furtce, szpalery, niskie żywopłoty, dekoracja grobów
Wytrzymałość na mróz: dobra
Żywotnik zachodni Little Dorrit jest odporny na mróz. Jednak ze względu na dość płytki system korzeniowy żywotnik zachodni Little Dorrit jest narażony na wysychanie: latem – w czasie suszy, zimą – gdy nie ma śniegu.
Cięcie: kwiecień, maj, czerwiec (IV-VI)
Żywotnik zachodni Little Dorrit doskonale znosi cięcie. Zwykle przycina się go w kształt kuli, ale mogą to również być stożek czy sześcian.
Choroby i szkodniki: odmiana odporna
Żywotnik zachodni Little Dorrit może być atakowany przez misecznika tujowca. Na gałązkach pojawiają się wypukłe tarczki. Potem pędy brązowieją i zamierają.
Warto wiedzieć
- Żywotnik zachodni Little Dorrit zawiązuje szyszki. Jest ich średnio dużo.
- Nazwa Little Dorrit (Mała Dorrit) pochodzi od bohaterki z powieści Karola Dickensa z połowy XIX wieku.
- Nazwę Little Dorrit – oprócz tui – mają także trzy odmiany róż (z 1913, 1930 i 1936 roku) oraz słonecznik.
- Żywotniki zachodnie (tuje) zawierają olejek eteryczny tujon. Może on powodować podrażnienia skóry. Dlatego cięcie trzeba wykonywać w rękawicach oraz stroju zakrywającym ramiona i nogi. Niebezpieczne jest również zjedzenie żywotnika.