To polska, stara odmiana. Żywotnik zachodni Hoseri nadaje się do formowania w kształcie kuli. Rośnie wolno i zdrowo.
Inne nazwy: cedr biały Hoseri, Thuja occidentalis Hoseri, tuja zachodnia Hoseri
Wysokość: około 1 m
Szerokość: około 1 m
Tuja Hoseri rośnie wolno. Ma ładny, kulisty kształt. To odmiana nadająca się do prowadzenia w kształcie kul. Doskonale znosi cięcie.
Liście: miękkie łuski w kolorze zielonym
Gleba: przeciętna; toleruje szeroki odczyn (pH 5,5-7,2) lecz najlepsza jest ziemia lekko zasadowa
Podlewanie: umiarkowane
Żywotnik zachodni Hoseri ma płytki system korzeniowy. Może schnąć w czasie letnich upałów oraz bezśnieżnych lecz mroźnych zm. Wymaga podlewania zwłaszcza w czasie suszy. Lubi ściółkowanie, np. korą. Dzięki temu jest mniej narażony na wysychanie.
Stanowisko: słoneczne
Żywotnik zachodni Hoseri lubi wilgoć w powietrzu. Dobrze rośnie zwłaszcza obok oczka wodnego czy strumienia (niekoniecznie nad brzegiem).
Przeznaczenie: pojedyncze egzemplarze w kształcie kul w wyeksponowanych miejscach, niskie szpalery, skalniaki, cmentarze
Wytrzymałość na mróz: dobra
Żywotnik zachodni Hoseri jest odporny na mróz. Jednak ze względu na dość płytki system korzeniowy, zwłaszcza w młodym wieku, może podsychać. Prosty sposób zapobiegania zbyt szybkiemu wysychaniu ziemi to ściółkowanie, np. korą, szyszkami, zrębkami.
Cięcie: kwiecień, maj, czerwiec (IV-VI)
Żywotnik zachodni Hoseri bardzo dobrze znosi przycinanie. Najczęściej przycina się go w kształcie kuli.
Choroby i szkodniki: odmiana odporna
Żywotnik zachodni Hoseri nie sprawia większych problemów, Podobnie jak inne tuje, bywa atakowana przez misecznika tujowca. Na zaatakowanych gałązkach pojawiają się wypukłe tarczki. Następnie pędy brązowieją i zamierają.
Warto wiedzieć
- Żywotnik zachodni Hoseri to stara polska odmiana. Wyhodowano ją w Kórniku z nasiona tui Globosa.
- Nazwa Hoseri upamiętnia rodzinę Hoser – słynnych ogrodników warszawskich z przełomu XIX i XX wieku. Ich pierwsza szkółka mieściła się przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Zakład Ogrodniczy Braci Hoser należał do najlepszych w Europie. Założył go Piotr Hoser (1818-1904) wraz z braćmi Wincentym i Pawłem. Nazwisko Hoser upamiętnia nie tylko żywotnik zachodni Hoseri. Na cześć syna Piotra Hosera – także Piotra i ogrodnika – nazwano np. lilak pospolity Profesor Hoser.
- Żywotnik zachodni Hoseri zawiązuje drobne szyszki. Jest ich średnio dużo.
- Tak jak inne żywotniki zachodnie, Hoseri zawiera olejek eteryczny tujon. Może on powodować podrażnienia skóry, np. swędzące plamy. Dlatego cięcie trzeba wykonywać w rękawicach oraz stroju zakrywającym ramiona i nogi. Niebezpieczne jest także zjedzenie żywotnika.