Gnojówka z niego jest rewelacyjna do pomidorów, papryki czy bakłażanów. Żywokost to roślina ogrodowa i rosnąca dziko. Wzbogaca kompost w azot oraz potas.
Termin zbioru: maj – lipiec (V-VII)
Żywokost występuje w wielu gatunkach. Najpopularniejszy to żywokost lekarski, który rośnie dziko np. w rowach i na wilgotnych łąkach. Inne to m.in. żywokost bulwiasty, żywokost kaukaski, żywokost szorstki. W ogrodach uprawiane są także mieszańce międzygatunkowe. Na gnojówkę nadają się wszystkie gatunki żywokostu, także uprawiane w ogrodach!
Żywokost najlepiej zrywać w rękawicach gumowych (płócienne chronią gorzej). Ma bowiem małe, kłujące włoski. Zbiór zdecydowanie ułatwiają sekator albo nożyczki.
Składniki
- 1 kg świeżego żywokostu (młode pędy z liśćmi i kwiatami)
- 10 l wody (z kranu, deszczówka, ze stawu czy mycia doniczek, warzyw, owoców)
Czas przygotowania
2-4 tygodnie (krócej, gdy pogoda jest ciepła)
Inne rośliny
Gnojówki roślinne świetnie sprawdzają się z pokrzywy, skrzypu, mniszka lekarskiego i wielu innych roślin. Nadają się m.in. do nawożenia. Kiedy, z czego, jak – proste i sprawdzone przepisy znajdziesz w moim e-booku – Gnojówki Roślinne 14 Łatwych Przepisów – Sprawdzone Metody.
Jak zrobić
Włożyć żywokost do wiaderka. Nie ma potrzeby jego rozdrabniania. Zalać wodą. Odstawić w kąt ogrodu (cień lub półcień).
Po tygodniu zawartość wiaderka fermentuje (mocniej, jeśli żywokost był młody). Na powierzchni tworzą się bąbelki przypominające delikatną pianę.
Po kolejnych 2-3 dniach zamieszać patykiem. Gdy nowe bąbelki już się nie tworzą, a liście żywokostu się rozpadną (łodyga rzadko się rozkłada, bo jest gruba i twarda), gnojówkę można używać.
Stosowanie
- Nawożenie – w rozcieńczeniu 1:5 (1 część gnojówki, 5 części wody). Podlewać warzywa, zwłaszcza pomidory, paprykę, bakłażan, kwiaty, krzewy i drzewa owocowe.
Gnojówka z żywokostu śmierdzi (gnojem), ale mniej niż inne gnojówki roślinne. Dlatego nadaje się do stosowania również na balkonie, zwłaszcza pomidorów oraz drzew owocowych uprawianych w donicach.
- Niszczenie mszyc – w rozcieńczeniu 1:10 (1 część gnojówki, 10 części wody). Podlewać profilaktycznie warzywa na liście, np. bób, kapustę, marchew.
- Regeneracja gleby – w rozcieńczeniu 1:3 (1 część gnojówki, 3 części wody) przed sadzeniem roślin. Regeneracji wymaga np. ziemia po budowie domu czy powodzi.
- Przyśpieszanie kompostowania – rozcieńczona wodą (dowolne proporcje) lub bez rozcieńczenia. Podlać kompost. Resztki gnojówki wrzucić i przykryć np. chwastami, by nie zwabiały much zapachem.
Warto wiedzieć
- Żywokost zawiera dużo azotu oraz potasu. Więcej azotu jest w żywokostach młodych, zaś potasu – w kwitnących. Dlatego gnojówka z niego jest świetna do roślin, które wydają owoce lub kwiaty.
- W gnojówce z żywokostu znajdują się też pożyteczne bakterie, które wspomagają procesy glebowe, np. tworzenie próchnicy.