W czasach, gdy kładzie się coraz większy nacisk na ekologię oraz szuka oszczędności, zbiornik na deszczówkę staje się obowiązkowym elementem wyposażenia ogrodu. Do czego służy i dlaczego warto go zamontować? Podpowiadamy.
Artykuł sponsorowany
Zbiornik na deszczówkę – co to jest i do czego można wykorzystać wodę opadową?
Zbiornik na deszczówkę to dużych rozmiarów pojemnik, w którym zbierana i magazynowana jest woda opadowa. W najprostszej wersji może mieć postać zwykłej beczki, chociaż obecnie większą popularnością cieszą się niewiele droższe, a za to bardziej funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu, wersje z kranikiem, sitkiem wyłapującym zanieczyszczenia oraz z podstawką. Ponadto pojemniki mogą mieć różne kształty i faktury. Jedne imitują beton, drugie drewno, a jeszcze inne mur, dzięki czemu łatwo wpasować je w aranżację ogrodu. Zbiorniki można zamontować zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i na ogródkach działkowych lub na tarasie przynależącym do mieszkania parterowego.
Aby w pełni zrozumieć korzyści płynące z posiadania zbiornika na wodę opadową, warto na początku wyjaśnić, do czego można wykorzystać deszczówkę. Najczęściej używa się jej do:
- podlewania roślin;
- spłukiwania toalety;
- mycia mebli ogrodowych, roweru, a nawet samochodu;
- prania (woda opadowa nie dość, że nie zawiera wapnia, a więc nie przyczynia się do powstawania kamienia na elementach pralki, to jest również miękka i lepiej rozpuszczają się w niej środki piorące).
Dodatkowo, jeśli deszczówka jest dobrej jakości (poznamy to po tym, że na tafli nie unoszą się tłuste osady), a sama woda nie zakwita, może zostać wykorzystana nawet do zmywania naczyń, kąpieli czy mycia rąk.
Zalety posiadania zbiornika na deszczówkę
To, co powinno przekonać większość właścicieli ogrodów, to przede wszystkim oszczędności wynikające z gromadzenia deszczówki. Posiadanie zbiornika stanowi bezpłatny sposób pozyskiwania wody do podstawowych czynności gospodarczych, takich jak m.in. podlewanie roślin. To automatycznie zmniejsza miesięczne rachunki i szybko staje się zauważalne w czasach, gdy wydatki na kanalizację stale rosną. Ponadto montaż pojemnika na deszczówkę sprawia, że nie jest konieczne ponoszenie opłaty za podlicznik wody w ogrodzie.
Przy okazji warto zatrzymać się chwilę na kwestii związanej z podlewaniem ogrodu. Woda deszczowa jest znacznie lepsza dla roślin. Nie zawiera chloru oraz fluoru, jest za to bogata w niezbędne składniki odżywcze. A to jest korzystne nie tylko dla środowiska, ale też przekłada się na większe plony.
Gromadzenie deszczówki pozwala uniezależnić się od okresowych ograniczeń dotyczących pobierania wody wodociągowej, które mogą występować w niektórych regionach Polski w trakcie przedłużającej się suszy. Można w tym czasie korzystać z własnych zasobów, dbając o roślinność w ogrodzie. Natomiast, w czasie intensywnych opadów, zbieranie deszczówki zmniejsza ryzyko występowania podtopień i rozległych kałuż w ogrodzie.
Warto też zaznaczyć, że zakup zbiornika na deszczówkę jest jednorazową oraz stosunkowo niedrogą inwestycją, z której zyski czerpie się przez wiele lat. W większości przypadków ponoszone koszty zwracają się już po jednym sezonie. To, co jest najważniejsze, to wybór odpowiedniego pojemnika.
Jak wybrać zbiornik na deszczówkę?
Decydując się na zakup zbiornika na deszczówkę, należy zwrócić uwagę na to, aby:
- pojemność była dopasowana do realnych potrzeb gospodarstwa domowego;
- pojemnik był trwały, odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych (niskie temperatury, promieniowanie słoneczne), a także funkcjonalny.
Na początku najlepiej jest zastanowić się nad pojemnością zbiornika i tutaj można zastosować prosty przelicznik. Na każde 25 m² powierzchni umożliwiającej zbieranie deszczówki, powinien przypadać pojemnik mieszczący co najmniej 1 m³ (1000 l) wody. Najczęściej wartości te odnosi się do powierzchni dachu, aczkolwiek warto pamiętać, że to nie musi być jedyne miejsce służące do gromadzenia deszczówki. Z tego względu warto dopasować wielkość zbiornika do indywidualnego zagospodarowania terenu. Jednocześnie, jako ciekawostkę i zachętę warto dodać, że w ciągu 15 min występowania średniej wielkości opadów można zebrać około 200 l wody z dachu o powierzchni 100 m².
Kolejny krok to podjęcie decyzji, jaki rodzaj pojemnika zostanie zamontowany: naziemny czy podziemny.
- Zbiornik naziemny jest niedrogim i prostym w montażu rozwiązaniem. To tak naprawdę lekki pojemnik wykonany z wytrzymałego tworzywa, w którym zbierana jest woda. Może być również bardzo estetyczny i stanowić dekorację w ogrodzie.
- Zbiorniki podziemne są ukryte pod ziemią, dzięki czemu nie zabierają miejsca oraz nie psują w żaden sposób aranżacji. Aczkolwiek, oprócz tego, że ich montaż wymaga wykopania dołu, konieczne jest też podłączenie odpowiedniej instalacji umożliwiającej odprowadzanie nagromadzonej wody.
Niezależnie od wybranej pojemności oraz rodzaju zbiornika na wodę opadową, ważne są jeszcze takie parametry jak:
- trwałość, odporność na pękanie;
- przepuszczalność;
- dodatkowe funkcjonalności, jak kranik pozwalający na podłączenie do węża ogrodowego lub umożliwiający wygodne napełnianie konewki.
Zbiornik na deszczówkę – dlaczego warto?
Posiadanie zbiornika na deszczówkę to same zalety – generuje on realne oszczędności, zabezpiecza na wypadek suszy, a także pozwala lepiej zadbać o roślinność. To, w połączeniu z niskim kosztem inwestycji oraz prostym montażem, sprawia, że ogrody bez tych pojemników należą do rzadkości.