Przytulne, w barwach przyrody, z motywami roślinnymi – takie jest wnętrze inspirowane naturą. To styl ponadczasowy, który sprawdza się bez względu na metraż mieszkania.
Artykuł sponsorowany
Natura jest najlepszą artystką wszech czasów. Zachwycają zarówno stworzone przez nią ogromne morza, lasy oraz góry, jak i pojedyncze liście czy owoce. Każdy z nas zwraca uwagę na nieco inne aspekty przyrody. To np. zieleń, kwiaty, naturalne materiały, faktury kory, kamieni czy lnu. Ulubione motywy oraz inspiracje można przenieść do projektu mieszkania czy domu. Wnętrze inspirowane naturą to przestrzeń z osobowością, przyjazna i zachwycająca prostotą. Jak je urządzić?
Mieszkanie inspirowane przyrodą – czy warto
W modzie wnętrzarskiej, podobnie jak np. w odzieżowej, cały czas zmieniają się trendy. Wystarczy przejrzeć stare fotografie własnego mieszkania, by dostrzec, że to, co podobało nam się dawniej, niekoniecznie chcemy mieć obecnie. Moda dyktuje, jakie wybierać kolory, materiały, kształty mebli, tkaniny, desenie. Jednak, aby wnętrza domu zachwycały, trzeba zdecydować się na styl, który będzie pasował do trybu życia, gustu, marzeń. Wnętrza inspirowane przyrodą to kierunek nie tylko modny, ale też praktyczny i ponadczasowy. Ten styl pozwala na kreowanie spersonalizowanej przestrzeni z osobowością, w której ważne są również rośliny. Wykorzystać można przedmioty nowe i stare, luksusowe oraz kosztujące przysłowiowe grosze, a także zrobione własnoręcznie. Naturalne materiały i rośliny doniczkowe to także bardziej przyjazny mikroklimat w domu.
Dom inspirowany naturą – gdzie szukać inspiracji
Inspiracje znaleźć można dosłownie wszędzie, tam gdzie obecna jest przyroda. To mogą być łąka, las, ogród, park, ogród botaniczny, ale też książka, czasopismo czy film. W projektowaniu wnętrz nie chodzi o to, by np. las przenieść do wnętrza, choć oczywiście można m.in. na tapecie. Istotne są kolory, motywy, faktury, struktury, kształty, materiały.
Projektowanie wnętrz to praca twórcza, w której trzeba wziąć pod uwagę zarówno styl, jak i aspekty techniczne, np. instalacje. Nie każdy sobie z tym radzi. Czasem warto skorzystać z pomocy specjalisty. Jak go znaleźć? Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową np. projektant wnętrz Rzeszów.
Bez względu na to, czy projektuje się wnętrza własnoręcznie, czy z pomocą projektanta, przydać się może moodboard. To rodzaj kolażu składającego się z fotografii, wycinków z gazet i katalogów, skanów z internetu, notatek, szkiców, rysunków. Do moodboardu zbiera się m.in. pomysły podpatrzone u innych, ciekawe rośliny, kolory, próbki tkanin. Dzięki temu łatwiej zaprojektować wnętrze na miarę.
Jakie kolory do wnętrz inspirowanych przyrodą
We wnętrzach inspirowanych naturą zwykle dominują kolory biały, brązowy, zielony, niebieski, szary. To barwy ziemi, nieba i liści. W naturze obecnych jest też mnóstwo innych barw – tu świetną inspiracją są kwiaty. Ulubiona kwitnąca roślina, np. stokrotka lub róża, mogą się stać motywem przewodnim w całym mieszkaniu. Nie powinno też zabraknąć kolorystyki drewna, np. na podłogach. Tkaniny z naturalnych materiałów, jak bawełna, len, wełna, elegancko dopełnią całość i sprawią, że wnętrze będzie przytulne.
Zbyt rzadko zwraca się uwagę na faktury. To one sprawiają, że aranżacja wnętrza oddziałuje również na zmysł dotyku. Inspiracji jest wiele: kora drzew, sploty tkanin, piasek, unerwienia liści, powierzchnie kamieni, drewna czy płatków kwiatów.
Jakie rośliny do wnętrz inspirowanych naturą
Oczywiście pasują wszystkie! We wnętrzach inspirowanych naturą mogą być zarówno rośliny żywe, jak i ich motywy, np. wzory florystyczne na tkaninach, tapetach, zastawie stołowej. Świat roślin jest przebogaty. Ciekawym zabiegiem stylistycznym jest wykorzystanie jednej rośliny jako głównego motywu. W tej roli świetnie sprawdzają się np. monstery, których duże liście mają charakterystyczne dziury.
Rośliny można wybierać również pod kątem ich skuteczności w oczyszczaniu powietrza ze szkodliwych substancji, jak np. formaldehyd, dzięki czemu poprawiają mikroklimat w mieszkaniu. Polecane gatunki to m.in. aglonema, anturium, bluszcz, difenbachia, dracena, fikus, sanseweria, skrzydłokwiat, zielistka.
Wiele roślin pokojowych ma tak małe wymagania i tak dużą odporność, że z ich uprawą poradzą sobie także osoby początkujące. Należą do nich m.in. aloes, dracena, filodendron, grubosz, sanseweria, skrzydłokwiat, trzykrotka, zamiokulkas.
Urządzając wnętrze inspirowaną naturą nie można zapomnieć o balkonie czy tarasie. To przestrzeń, która jest jego przedłużeniem. Warto ją wykorzystać do odpoczynku i kontaktu z zielenią. Nawet jeśli obok jest ruchliwa ulica, pnącza wyciszą hałas, a kwiaty sprawią radość każdego dnia.