Ogranicza podlewanie i poprawia strukturę podłoży. Wermikulit ogrodniczy to naturalny minerał. Magazynuje oraz oddaje wodę.
Wermikulit jest minerałem. Powstaje podczas wietrzenia i zmian hydrotermalnych biotytu lub flogopitu (oba to minerały krzemianowe). W ogrodnictwie stosowany jest w postaci łupanej (przypomina płatki). Szczególnie cenione są jego właściwości pochłaniania i oddawania wody. Kopalnie wermikulitu znajdują się w różnych częściach świata, m.in. Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie.
Wermikulit dostępny jest w sklepie Niepodlewam
Skład wermikulitu ogrodniczego
Zależy od miejsca wydobycia minerału. Dlatego skład wermikulitu nie jest zawsze taki sam. Jednak to nie jego skład jest najważniejszy lecz właściwości.
Przeciętny skład wermikulitu ogrodniczego
- Magnez
- Krzem
- Potas
- Wapń
- Żelazo
Wermikulit ogrodniczy ma postać płatków w kolorze kremowym. Może chłonąć wilgoć z otoczenia, np. podczas dłuższego przechowywania, ale nie zmienia to jego właściwości.
Odczyn wermikulitu wynosi pH 7,5-9. Podnosi odczyn podłoży, w których się znajduje, ale wolno.
Zastosowanie wermikulitu w ogrodnictwie
1. Dodatek w podłożach do siewu i rozsad
Wermikulit ogrodniczy stosowany jest często jako dodatek do podłoży, zwłaszcza do siewu, pikowania, rozsad, ukorzenia sadzonek. Przede wszystkim pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność podłoży. Magazynuje wodę, gdy ziemia jest wilgotna, ale też oddaje ją, jeśli staje się sucha. Dzięki wermikulitowi wschodzące oraz młode roślinki są mniej narażone na przesuszenie.
Wermikulit poprawia też napowietrzenie podłoży, co sprzyja korzenieniu roślin.
Przeciętnie stosuje się 0,2 l wermikulitu na 5 l podłoża.
2. Zakładanie trawników
Zdolność wermikulitu do wchłaniania i oddawania wody trwa latami. Dlatego dodaje się go do podłoży przeznaczonych do zakładania trawników (zarówno z siewu, jak i z rolek).
Wermikulit wspomaga kiełkowanie i wzrost młodej trawy. W następnych latach ogranicza podlewanie trawnika, gdyż magazynuje wodę z naturalnych opadów i podlewania. Gdy jest sucho, oddaje ją do podłoża.
Przeciętnie na trawniku stosuje się 2-3 l podłoża na metr kwadratowy.
3. Hydroponiczna uprawa roślin
Do uprawy roślin pokojowych bez ziemi stosuje się różne materiały. Jednym z nich jest wermikulit. Rośliny sadzi się w namoczonym wermikulicie.
4. Dodatek w podłożach do storczyków
Wermikulit można dodawać do podłoży przeznaczonych do storczyków. Sprzyja ich odpowiedniej wilgotności.
Przeciętnie stosuje się łyżeczkę wermikulitu na litr podłoża.
5. Sadzenie roślin w akwariach
Wermikulit ogrodniczy jest używany do uprawy roślin wodnych w akwariach, np. zamiast piasku. Jego struktura sprzyja ich dobremu korzeniu.
Warto wiedzieć
- Zwilżony wodą wermikulit jest wykorzystywany w terrariach do inkubacji jaj jaszczurek, żółwi, węży.