Jak i czym zwalczać wełnowce, które obsiadły duże hortensje? Wełnowców jest bardzo dużo – pyta Czytelniczka.
Wełnowce na hortensjach w ogrodzie to raczej rzadki widok. Częściej atakują rośliny w szklarniach, oranżeriach, na parapetach, balkonach.
Wełnowce lubią zasiedlać zwłaszcza młode, nie całkiem zdrewniałe pędy osłabionych roślin. Wysysają soki z roślin przez co dodatkowo je osłabiają.
Jednocześnie wełnowce wydzielają spadź (podobnie jak np. mszyce). To pożywka dla grzybów sadzakowych, które jeszcze bardziej niszczą zaatakowane rośliny.
Wełnowce wydzielają nitki wosku, które z wyglądu przypominają wełnę lub watę. Nitki chronią wełnowce m.in. przed środkami owadobójczymi, ale nie w 100%. Ogólnie wełnowce to szkodniki trudne do zwalczania.
Oto kilka sposobów pozbycia się wełnowców:
1. Ręczne usuwanie
Bardzo prosty sposób usuwania wełnowców to: założyć gumowe rękawiczki i usuwać welnowce wilgotną szmatką lub wacikiem. Waciki warto często zmieniać. Można też używać miękkiej szczoteczki.
W ten sposób likwiduje się duże samice. Gołym okiem nie widać larw, niestety. Dlatego zabieg trzeba powtarzać.
Ręczne usuwanie wełnowców jest skuteczne, jeśli szkodników jest niewiele.
2. Preparaty naturalne
Co kilka dni można popsikać hortensje preparatem na szkodniki na bazie naturalnych składników.
Ze środków naturalnych sprawdzi się np. Emulpar 940 EC Target, na bazie oleju rydzowego, w formie koncentratu.
3. Preparaty chemiczne
Przy dużej inwazji wełnowców trzeba sięgnąć po mocniejsze preparaty. Sprawdzają się zwłaszcza preparaty, które wnikają w tkanki roślin, a następnie krążą w nich wraz z sokami. To może być np. Mospilan 20 SP. To środek o silnym działaniu, niszczący nawet takie szkodniki jak mączlik i stonka ziemniaczana.
Jeśli hortensja rośnie w donicy, można zastosować pałeczki z nawozem i środkiem owadobójczym (nie unosi się w powietrzu lecz jest pobierany przez korzenie roślin), np. Tarcznik Ultra PR. Wełnowce pobierają środek owadobójczy wraz sokiem rośliny.