Tak zasilone warzywa rosną pięknie i dają duży plon. Nawożenie obornikiem jesienią najlepiej wykonać w październiku, raz na 4 lata.
Nawożenie obornikiem jesienią ma kilka zalet. Przede wszystkim do wiosny zdąży się w dużym stopniu rozłożyć. Dzięki temu warzywa mogą przyswajać pochodzące z niego azot, fosfor, magnez, potas, sód, wapń i inne składniki. Obornik wzbogaca też glebę w próchnicę i ją odkwasza. Nawożenie obornikiem jesienią stosuje się co 4 lata.
Najlepszy do nawożenia jesiennego jest obornik odleżały, np. w oborze czy stajni. W takim oborniku są bowiem dobre dla warzyw proporcje azotu. Można też stosować oborniki granulowane czy krowie placki zebrane na łące.
Nawożenie obornikiem jesienią jest proste:
- Nawóz rozsypać na ziemi, najlepiej co najmniej 30 kg (3-4 wiaderka 10-litrowe), a maksymalnie 100 kg na 10 metrów kwadratowych.
- Od razu przekopać – im dłużej obornik leży bez przykrycia, tym więcej traci azotu. Po 3 dniach to nawet prawie połowa.
- Głębokość kopania – na glebach lekkich powinna wynosić około 15-20 cm, a na ciężkich – około 10-15 cm. Obornik zbyt płytko przekopany traci dużo azotu, a za głęboko – słabo się rozkłada.
Oborniki – nawet pochodzące od tych samych zwierząt – nie mają zawsze takiego samego składu. To zależy m.in. wieku, karmienia, sposobu hodowli zwierząt. W przypadku kur, kaczek, gęsi, gołębi czy przepiórek mają też wpływ okresy pierzenia i składania jaj.
Do jesiennego nawożenia ogrodu nadają się:
- Nawóz gęsi
- Nawóz gołębi
- Nawóz indyczy
- Nawóz kaczy
- Nawóz koński
- Nawóz królików
- Nawóz kurzy
- Nawóz przepiórek
- Obornik kozi
- Obornik krowi
- Obornik owczy
- Obornik świński
Warto wiedzieć
- Czasami nie ma możliwości przekopania obornika jesienią. Wtedy nawóz najlepiej wsypać do kompostownika i przykryć (np. liśćmi, ziemią, resztkami z kuchni, chwastami). Powstanie z niego doskonały kompost.
- W pierwszym roku po nawożeniu obornikiem przyswajanie azotu przez rośliny nie jest duże. Dopiero w drugim i trzecim roku wykorzystanie azotu jest największe.
- W pierwszym roku uprawy po nawożeniu obornikiem dobrze rosną m.in. warzywa kapustne (brokuł, jarmuż, kalafior, kalarepa, kapusta) i pomidory, zaś w drugim – rzepowate (brukiew, rzepa, rzodkiew, rzodkiewka) i także pomidory.