Kwitną wiosną w kolorach białym i żółtym. Oto uprawa narcyzów miesiąc po miesiącu. Prawidłowo pielęgnowane tworzą zachwycające łany.
Narcyzy są nazywane również żonkilami. To niewymagające rośliny cebulowe. Uprawa narcyzów jest łatwa.
Narcyzy lubią stanowiska słoneczne i półcieniste. Lubią ziemię żyzną lecz tolerują też przeciętną, najlepiej o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego (pH 6-7).
Styczeń
Ukorzenione cebulki narcyzów są schowane pod ziemią. Narcyzy wypuszczają korzenie już jesienią: we wrześniu, październiku i listopadzie (IX-XI).
Narcyzy zwykle zimują bardzo dobrze. Jednak, zwłaszcza podczas bezśnieżnych zim z siarczystym mrozem, zdarza się im przemarznąć. Przed przemarznięciem chroni cebulki narcyzów ściółka, np. z kory. Można ją rozsypać także zimą,
Luty
Pod koniec lutego (II) narcyzy zaczynają wypuszczać liście.
Marzec
Zielone kiełki narcyzów są dobrze widoczne nad ziemią. Liście rosną bardzo szybko.
Gdy narcyzy mają po około 5 cm wysokości, można je zasilić nawozem azotowym. To mogą być np. mocznik, siarczan amonu, saletra amonowa, saletrzak. Dawka: pół łyżki stołowej na metr kwadratowy powierzchni.
Jeśli narcyzy nie były przesadzane, zamiast nawozu azotowego, można użyć nawozu wieloskładnikowego, np. do roślin cebulowych lub do roślin kwitnących (według instrukcji na opakowaniu).
Nawóz rozsypuje się wokół wschodzących narcyzów, tak aby nie sypać go na liście. Następnie trzeba delikatnie i płytko wzruszyć ziemię, by nawóz przysypać. Zamiast wzruszenia ziemi można nawóz lekko przysypać ściółką, np. z korą.
Pod koniec marca (III) pojawiają się pierwsze pąki kwiatowe.
Kwiecień
W kwietniu kwitnie większość narcyzów.
Maj
Po przekwitnięciu należy ogłowić narcyzy. Odłamuje się słupki po przekwitłych kwiatkach, by nie zawiązały nasion (ich wytwarzanie osłabia cebulki).
Zielone pędy narcyzów trzeba zostawić. Ciągle bowiem asymilują, ta jak liście, odżywiając cebulki.
Czerwiec
Zasychają nadziemne pędy narcyzów. Można je wtedy:
- Uciąć przy ziemi – cebulki narcyzów zostają wtedy w ziemi. Zakwitną wiosną w kolejnym roku.
- Wykopać razem z cebulkami – tulipany powinny być wykopane co 2-3 lata, nie rzadziej niż co 4-5 lat. Cebulki należy oczyścić z zaschniętych liście i ułożyć w skrzynkach cienką warstwą. Skrzynki ustawia się w miejscu suchym i ciemnym (najlepiej w temperaturze 15-20 stopni Celsjusza). Cebulki narcyzów czekają w skrzynkach na sadzenie, które wykonuje się w sierpniu (VIII) i w pierwszym tygodniu września (IX) .
Resztki narcyzów można wrzucić do kompostownika.
Lipiec
Przynajmniej raz warto przejrzeć wykopane cebulki narcyzów w skrzynkach. Chore cebulki trzeba usuwać i wyrzucać poza ogród. Zwykle narcyzy bardzo dobrze się przechowują.
Cebulki narcyzów pozostawione w gruncie także odpoczywają. Są zdrowsze, jeśli nie są podlewane.
Sierpień
Cały sierpień (VIII) można sadzić narcyzy.
Wrzesień
Dobry termin na sadzenie narcyzów we wrześniu (IX) to tylko pierwszy tydzień tego miesiąca. Im później posadzi się cebulki, tym bardziej uprawa narcyzów może się nie udać.
Zbyt późno posadzone cebulki mogą nie zdążyć ukorzenić się przed zimą. Są wtedy słabe – mogą przemarznąć lub nie zakwitnąć wiosną.
Więcej o sadzeniu narcyzów CZYTAJ TUTAJ
Październik
W październik (X) to czas ukorzeniania się narcyzów.
Listopad
Cebulki narcyzów są ukryte pod ziemią. Nie potrzebują pielęgnacji w listopadzie (XI).
Grudzień
Uprawa narcyzów w grudniu (XII) jak w listopadzie (XI).