Ma małe wymagania i zdrowo rośnie. Trzykrotka purpurowa zwykle jest uprawiana na parapetach. Nadaje się też do sadzenia na balkonach i w ogrodzie.
Inne nazwy: Setcreasea purpurea, Setkreazea, Setkreazea purpurowa, Setkrezja, Setkrezja purpurowa, Tradescantia, Tradescantia pallida, Tradeskancja purpurowa
Trzykrotka purpurowa jest znana pod różnymi nazwami. Wynika to ze sporu botaników, do jakiej rodziny ją zaliczyć. Pochodzi z Meksyku.
Cechy: bylina
Trzykrotka purpurowa to jeden z najłatwiejszych w uprawie kwiatów pokojowych. Nadaje się do uprawy w domu na parapecie i balkonie oraz w ogrodzie. Jest odporna na chłód, ale nie wytrzymuje polskich mrozów. Dlatego na zimę trzykrotkę purpurową trzeba wnieść do domu albo przemarznie.
Wysokość (długość): 50-100 cm
Młode trzykrotki purpurowe mają pędy wzniesione. Stopniowo zaczynają się płożyć i zwisać. Ładnie się prezentują np. na półkach, w wiszących koszykach czy wysokich donicach. Nadają się do sadzenia z innymi roślinami, np. begoniami.
Kwiaty: różowe, drobne
Trzykrotka purpurowa kwitnie na parapecie. Kwiaty są drobne.
Liście: purpurowe lub purpurowe w paski
Trzykrotka purpurowa jest ozdobna z liści. Kwiaty mają drugorzędne znaczenie.
Rozmnażanie: sadzonki pędowe i wierzchołkowe
Trzykrotka purpurowa rozmnaża się łatwo z pędów pociętych na kawałki (ok. 10-15 cm, ale mogą być też krótsze). Najlepiej ukorzenia się od kwietnia do czerwca (IV-VI) oraz sierpniu (VIII).
Sadzonki trzykrotek purpurowych sadzi się od razu do ziemi. Można je też włożyć najpierw do pojemnika z wodą. Gdy wypuszczą korzenie (już po kilku dniach), posadzić w ziemi. Trzykrotka purpurowa bardzo szybko się ukorzenia.
Cięcie: z reguły nie ma potrzeby
Trzykrotka purpurowa potrzebuje przycinania tylko gdy się nadmiernie rozrośnie, np. jest zbyt długa. Jeśli jest taka potrzeba, najlepiej ciąć tuż nad liściem.
Stanowisko: słoneczne lub półcień
Trzykrotka purpurowa lubi mieć dużo słońca. Jej liście mają wtedy mocny, fioletowy kolor. Gdy trzykrotka purpurowa ma za dużo cienia, zielenieje i staje się za bardzo wybujała.
Dobrze rośnie zarówno w mieszkaniach chłodnych, jak i przegrzewanych zimą.
Na lato trzykrotki purpurowe można wystawiać na balkon lub taras.
Ziemia: przeciętna lub żyzna, przepuszczalna; odczyn od kwaśnego do lekko kwaśnego pH 5-6
Trzykrotka purpurowa jest tolerancyjna co do ziemi. Nadaje się do uprawy hydroponicznej.
Przesadzanie: co 2-3 lata
Uwaga! Starsze trzykrotki purpurowe tracą ładny pokrój po kilku latach. Najlepiej ich nie przesadzać lecz odmładzać z sadzonek pędowych. Rosną szybko.
Najładniejsze są roczne trzykrotki purpurowe.
Podlewanie: umiarkowane
Trzykrotka purpurowa dobrze znosi okresowe przesuszenie.
Nawożenie: co 2 tygodnie od marca do października (III-X)
Trzykrotkę purpurową można zasilać nawozem mineralnym (sztucznym) do kwiatów doniczkowych ozdobnych z liści albo naturalnym, np. na bazie odchodów z dżdżownic czy pokrzywy.
Odporność na mróz: do minus 2-3 stopni Celsjusza
Trzykrotka purpurowa doskonale znosi chłód (nawet długi) i przeciągi. Niszczą ją większe przymrozki. W Hiszpanii – także w rejonach gdzie temperatura spada prawie do 0 stopni Celsjusza – trzykrotka purpurowa jest popularną rośliną ogrodową i zimuje w gruncie. Polskie mrozy są dla niej zbyt duże i przemarza.
Choroby i szkodniki: bardzo odporna
Trzykrotka purpurowa choruje bardzo rzadko. Sporadycznie atakują ją szkodniki. Powodem złej kondycji jest zwykle nadmierne podlewanie lub jego brak. W takim przypadku skuteczny będzie spray na szkodniki Spruzit Target.
Ciekawe odmiany trzykrotki purpurowej
- Purple Heart – liście purpurowe
- Variegata – liście purpurowe w paski
Warto wiedzieć
- Jedna z łacińskich nazw trzykrotki purpurowej – tradescantia, upamiętnia ogrodnika angielskiego króla Karola I Stuarta, którym był John Tradescant (ok. 1570-1638).