To prosty, ekologiczny sposób na szkodniki. Tablice lepowe są posmarowanie klejem, do którego się przylepiają i giną. Klej nie schnie, nie truje, nie ma zapachu.
Tablice lepowe kupuje się w arkuszach w sklepach ogrodniczych. Ich popularna nazwa to ekolep. Posmarowane są klejem, który nigdy nie wysycha. Działają nawet na mokro!
Zasada działania tablic lepowych jest bardzo prosta. Tablice lepowe zawiesza się wiosną wśród roślin. Odpowiedni kolor arkuszy zwabia owady, które następnie przyklejają się do kleju. Tabliczkę usuwa się dopiero wtedy, gdy cała się zapełni. Niektóre szkodniki wyglądają jak muszki, inne jak pył lub motylki.
W miejsce zapełnionej tabliczki można powiesić nową, czystą. Szkodniki grasują zwykle do września (IX).
W ten sposób nie odłowi się wszystkich szkodników, ale można je mocno przetrzebić. Wystarczy jeden arkusz na drzewo lub około 10-20 metrów uprawy.
Tablice lepowe są dostępne w kilku kolorach:
- Żółte – najbardziej popularne. To podstawowe tablice lepowe w ogrodach amatorskich. Zwabiają m.in. chowacze, mączliki, miniarki, miodówki, mszyce, nasionnice trześniówki, pchełki ziemne, połyśnicę marchwiankę, pryszczarki, wciornastki, ziemiórki.
Tablice lepowe żółte wiesza się w warzywniaku, szklarni, tunelu foliowym. Najlepiej nisko nad roślinami lub wśród nich, np. na rozgałęzionych patykach. W szklarni dobrze jest zawiesić dodatkowy arkusz lepowy przy drzwiach.
Tablice lepowe w żółtym kolorze przydają się także na balkonie lub tarasie, jeśli uprawia się np. fuksje. Te piękne kwiaty są bowiem niszczone przez mączliki szklarniowe (popularnie nazywane białymi muszkami). Żółte tablice lepowe to na nie pułapka.
Żółte arkusze klejące zawiesza się też na drzewach owocowych.
- Białe – warto je mieć, jeśli uprawia się drzewa owocowe i maliny. Zwabiają m.in. owocnice i kistnika malinowca. Tablice lepowe białe wiesza się na drzewach owocowych oraz przy malinach. Pomagają zapobiegać robaczywieniu owoców.
- Niebieskie – w uprawie amatorskiej stosowane są sporadycznie. Zwabiają wciornastki. Używa się ich głównie w szklarniach.
- Czarne – w uprawie amatorskiej bardzo rzadko używane. Zwabiają skośnika pomidorowego. Stosowane są w szklarniach.
Warto wiedzieć
- Barwne tablice lepowe mają różne rozmiary: od około 7×20 do 40×30 cm. Dlatego kupując tablice lepowe trzeba zawsze się upewnić co do rozmiaru. Arkusze kleiste zbyt duże trudno przyciąć, bo nożyczki i ręce po prostu się do nich przyklejają.
- Arkusze kleiste mają czasami narysowaną kratkę. Pomaga ona w liczeniu szkodników. To potrzebne, jeśli chce się sprawdzić, jak duża jest inwazja owadów i ewentualnie zastosować oprysk np. środkiem chemicznym.