Do jej przygotowania potrzebne są skrzyp oraz woda. Gnojówka ze skrzypu wzmacnia rośliny, dzięki czemu są odporne na choroby grzybowe. Niszczy też szkodniki.
Termin zbioru: od maja do sierpnia (V-VIII)
Skrzyp łatwo znaleźć np. w przydrożnych rowach. Nadaje się także skrzyp rosnący w ogrodach (jako chwast).
Jest jeszcze wiele roślin, które nadają się na gnojówki roślinne. Sprawdzone przepisy dostępne są w moim e-booku Gnojówki Roślinne 14 Łatwych Przepisów.
Składniki
- Skrzyp świeży – tyle, aby luźno zajął około ¼ wiaderka
- Woda (z kranu, deszczówka, ze stawu, mycia warzyw czy owoców) – tyle, aby powierzchnia wody była kilka centymetrów poniżej krawędzi wiaderka
Czas przygotowania
3-4 tygodnie (szybciej, gdy pogoda jest ciepła)
Jak zrobić
Włożyć skrzyp do wiaderka. Można go pociąć lub porozrywać, ale nie jest to konieczne. Zalać wodą. Odstawić w kąt ogrodu (cień lub półcień).
Po tygodniu zawartość wiaderka delikatnie fermentuje. Na powierzchni pojawiają się bąbelki. Na tym etapie gnojówka ze skrzypu nadaje się do niszczenia szkodników.
Do wzmacniania roślin, by były bardziej odporne na choroby grzybowe, gnojówka ze skrzypu musi postać dłużej. Ogólnie skrzyp słabo się rozpada, zwłaszcza zebrany w lipcu i później.
Gnojówka jest gotowa, gdy w cieczy liście skrzypu odpadają od łodyg.
W porównaniu do innych, gnojówka ze skrzypu nie ma silnego zapachu.
Stosowanie
- Zapobieganie chorobom grzybowym – w rozcieńczeniu 1:5 (1 część gnojówki, 5 części wody). Gnojówka ze skrzypu zawiera krzem, który wzmacnia komórki roślin, dzięki czemu stają się bardziej odporne na atak grzybów, np. powodujących szarą pleśń.
Podlewać przy korzeniach – przynajmniej raz w sezonie – warzywa, kwiaty, krzewy i drzewa owocowe, trawnik. Truskawki oraz poziomki najkorzystniej podlać w pierwszej połowie maja (V).
- Zwalczanie szkodników (miseczniki, mszyce, przędziorki, tarczniki) – w rozcieńczeniu 1:50 (1 część gnojówki, 50 części wody). Podlewać profilaktycznie rośliny na liście. Do niszczenia szkodników najlepsza jest młoda gnojówka ze skrzypu (fermentująca).
- Przyśpieszanie kompostowania – gnojówkę można rozcieńczyć wodą (w dowolnych proporcjach) lub stosować bez rozcieńczenia. Podlewać kompost.
Resztki gnojówki nadają się do kompostowania. Działają jak szczepionka kompostowa oraz wzbogacają kompost w krzem.
Warto wiedzieć
- W gnojówce ze skrzypu znajdują się pożyteczne bakterie, które wspomagają procesy glebowe. Ziemia staje się bardziej urodzajna.
2 komentarze
Co ile stosowac taki wywar ze skrzypu profilaktycznie spryskujac warzywa i truskawki i podlewajac je? Czy sa jakies uprawy, na ktore lepiej nie stosowac skrzypu?
Opryskiwać można co kilka dni – najlepiej rano (aby liście szybko wyschły) albo po deszczu. Co do podlewania to wystarczy 1-2 razy (krzem ze skrzypu zostaje w ziemi). Najkorzystniejszy termin to taki, gdy liście są jeszcze miękkie (młode). Przykładowo, dla truskawki i poziomki to pierwsza połowa maja.
Ogólnie najlepiej trzymać się zasady, że skrzypem podlewa się na choroby grzybowe, a opryskuje na szkodniki (zanim wystąpią). Ściany komórkowe roślin, dzięki krzemowi, stają się mocniejsze przez co stają się bardziej odporne na grzyby i nieapetyczne dla szkodników.
Ze skrzypu można też robić wyciąg na szarą pleśń: https://niepodlewam.pl/skrzyp-wyciag-na-szara-plesn/