Aby wzejść, musi mieć mokre podłoże. Dlatego siew rukwi wodnej wykonuje się na podmokłych stanowiskach i do donic bez otworów.
Siew rukwi jest łatwy. Aby dobrze wzeszła i rosła, koniecznie musi mieć mokrą ziemię. To delikatesowe warzywo i roślina przyprawowa o wybornym smaku. Ma również wiele witamin. Bardzo szybko rośnie, dlatego zwykle uprawia się ją jako roślinę jednoroczną (mimo że jest byliną). Pierwsze listki można zrywać nawet już po miesiącu uprawy (jeśli jest ciepło).
Z nasion uprawia się rukiew wodną na podmokłych stanowiskach oraz w donicach bez otworów w dnach. Jesienią z tak wyhodowanych roślin można zrobić sadzonki i posadzić w wolno płynącym strumyku. W potoku rukiew wodna rośnie jak bylina. Pozostawiona w gruncie lub donicy wymarza zimą (w strumieniu chroni ją woda).
Terminy siewu rukwi wodnej
- Marzec – pod osłonami
- Kwiecień – pod osłonami
- Maj
- Czerwiec
- Lipiec
Głębokość siewu rukwi wodnej
Nasiona rukwi wodnej są drobniejsze od maku. Rozsypuje się je na powierzchni ziemi, a następnie lekko przyklepuje dłonią i podlewa (woda wciska nasiona głębiej w ziemię).
Gdzie siać rukiew wodną
Do jej uprawy nie nadają się zwykłe grządki. Rukiew wodna dobrze rośnie tylko w podmokłej ziemi. W przeciętnym ogrodzie nie ma takich warunków. Jednak „podmokłą ziemię” można zrobić w donicy bez otworów w dnie. Donica nie musi być duża! Dlatego to idealne warzywo do uprawy doniczkowej na balkonach i tarasach.
Jaka ziemia dla rukwi wodnej
Ziemia dla rukwi wodnej może być przeciętna lub żyzna. Doskonały jest dobrze rozłożony kompost.
Najlepszy jest odczyn od lekko kwaśnego do obojętnego (pH 6-7).
Kiełkowanie rukwi wodnej
Rukiew wodna kiełkuje 7-14 dni w zależności od temperatury (szybciej, jeśli jest ciepło). Nie ma potrzeby pikowania siewek.
Warto wiedzieć
- Rukiew wodna często rozsiewa się sama (tylko na mokrych stanowiskach). Nasiona zawiązuje w sierpniu i wrześniu (VIII-IX).
- Najlepiej rukwie wodne rosną w półcienistych miejscach.
- Tak o uprawie rukwi wodnej w strumieniach pisał „Ogrodnik Polski” z 1884 roku:
„W miejscowościach posiadających chłodną, a czystą wodę źródlaną, możliwą jest uprawa rzeżuchy wodnej (dawna nazwa rukwi wodnej – przy. Niepodlewam), przyprawy wybornej, jednej z najlepszych sałat. Rośnie ona dziko u nas, nawet w okolicach Warszawy”.