Nie jest łatwy, gdyż siewki są drobne, wrażliwe na przesuszenie, nierównomiernie wschodzą. Siew poziomek wykonuje się najczęściej wiosną, ale można też latem.
Poziomki można rozmnażać z sadzonek oraz nasion. Rozmnażanie poziomek z siewu jest trudniejsze i zabiera więcej czasu, ale pozwala za jednym razem otrzymać dużo młodych roślin. W ten sposób najczęściej sieje się poziomki szlachetnych odmian – ich wybór w sklepach jest dość duży.
Poziomki można siać od razu do gruntu. Jednak lepiej zrobić rozsadę albo w skrzynce czy donicy, albo w inspekcie. Nasiona i siewki są bowiem drobne i wschodzą nierównomiernie. Jeśli zostaną posiane w gruncie, w pierwszych tygodniach może je uszkodzić deszcz. Mogą też zginąć z braku wody, gdyż w tym czasie są szczególnie wrażliwe na przesuszenie.
Terminy siewu poziomek w skrzynkach oraz inspekcie
- Luty – druga połowa tego miesiąca
- Marzec
- Kwiecień
Terminy siewu poziomek w gruncie
- Kwiecień
- Maj
- Czerwiec
- Lipiec
- Sierpień
Uwaga! Ze względu na to, że siew poziomek w gruncie, zwłaszcza latem, bywa zawodny, lepiej odmiany szlachetne siać w skrzynkach, doniczkach lub w inspekcie. W gruncie można spróbować siać np. nasiona pozyskane z owoców.
Głębokość siewu poziomek
Poziomki sieje się płytko. Nasiona należy przyklepać dłonią lub delikatnie oprószyć ziemią.
Gdzie siać poziomki
Poziomki można siać w skrzynkach i donicach w pomieszczeniach i na zewnątrz, inspektach oraz w gruncie. Na zewnątrz pojemniki z poziomkami trzeba ustawić tak, aby nie zalewał ich deszcz (może zniszczyć rozsadę poziomek).
Wiosną stanowisko na rozsadę poziomek powinno być słoneczne, zaś latem – półcieniste.
Jaka ziemia dla poziomek
Ziemia do siewu poziomek powinna być lekka. Może to być gotowe podłoże do siewu i rozsad albo dobrze rozłożony z kompost. Warto do nich dodać perlit.
Kiełkowanie poziomek
Poziomki kiełkują około 21 dni w zależności od temperatury (szybciej, jeśli jest co najmniej 10 stopni Celsjusza).
Siewki wschodzą dość nierównomiernie. Gdy mają po 2-3 listki, można je przepikować do osobnych doniczek (po 1-3 sztuki). Po około miesiącu nadają się do posadzenia w gruncie.
Pikowanie można pominąć, jeśli poziomki mają rosnąć na balkonie. Sadzonki można sadzić od razu w docelowych donicach.
Warto wiedzieć
- Poziomki, w pierwszych tygodniach od siewu, najlepiej podlewać nie konewką lecz zraszaczem. Zbyt silny strumień wody może bowiem zniszczyć siewki.
- Poziomki wyhodowane z nasion można sadzić w gruncie od kwietnia do jesieni.
- Jeżeli rozsadę poziomek robi się na parapecie w ogrzewanym pomieszczeniu, trzeba pamiętać o jej zahartowaniu. Polega to na tym, że skrzynki z sadzonkami wynosi się na zewnątrz co najmniej 7-10 dni przed posadzeniem ich na miejsca stałe. W tym czasie młode poziomki przyzwyczajają się do różnicy temperatury, wiatru, nasłonecznienia.
- Poziomki mogą się rozsiewać same. Młode roślinki wyrastają np. z nasion znajdujących się resztkach owoców wrzuconych do kompostu, na łąkę kwietną, pod winorośl, czy w półcienistym zakątku ogrodu.