Listopad i grudzień to dobry termin na siew ozimy marchwi. Nasiona wschodzą dopiero wiosną. Taką marchew rzadziej atakuje połyśnica marchwianka.
Siew ozimy marchwi, nazywany także siewem pod grudę, wykonuje się późną jesienią i wczesną zimą, czyli w listopadzie i grudniu (XI-XII). Powodów jest kilka:
1. Lepsze kiełkowanie – marchew kiełkuje wiosną zwykle po 10-20 dniach (siana wiosną). Jednak, gdy wiosna jest sucha, trwa to nawet miesiąc. Na brak wody wiosną są też wrażliwe młodziutkie siewki.
Siew ozimy marchwi sprawia, że nasiona kiełkują wcześniej i nie trzeba ich podlewać. Wystarcza im wilgoć ze stopionego śniegu oraz temperatura 3 stopnie Celsjusza. Nasiona marchwi same wybierają najlepszą porę na wykiełkowanie. Zwykle marchew z siewu ozimego zielni się na grządkach w pierwszej połowie kwietnia (IV).
2. Mniej rozwidlonych korzeni – zbyt sucha ziemia wiosną to jeden z powodów rozwidlonych korzeni marchwi. Siew ozimy marchwi sprawia, że rozwidlonych korzeni jest mniej.
3. Ochrona przed połyśnicą marchwinką – siew ozimy marchwi to prosty sposób, by ten uciążliwy szkodnik nie zjadał korzeni marchwi (jego larwy drążą charakterystyczne korzenie). Marchew siana wiosną jest częściej atakowana przez poły śnicę marchwiankę.
4. Wcześniejszy zbiór – marchew z siewu przed zimą wcześniej kiełkuje. Dzięki temu młoda marchew jest szybciej gotowa do zbioru.
Ziemia pod siew ozimy marchwi
Marchew ozimą sieje się od razu do gruntu. Ziemia powinna być głęboko przekopana.
Jeśli ziemia jest zbyt twarda, korzenie marchwi często się rozwidlają. Plon jest wtedy mniejszy.
Marchew najlepiej siać w drugim lub trzecim roku po oborniku.
Głębokość siewu
Marchew sieje się na głębokość 1 cm. Siew ozimy marchwi głębszy niż 2 cm powoduje, że siewki są bardzo słabe.
Odporność marchwi na mróz
Marchew z siewu ozimego zimuje w postaci nasion. Kiełkują dopiero wiosną! Przed zimą NIGDY nie przyśpiesza się kiełkowania marchwi przez moczenie nasion. Tak podkiełkowane nasiona na przetrwają zimy.
Wiosną młode siewki marchwi bardzo dobrze znoszą przymrozki do minus 3-4 stopni Celsjusza. Wytrzymują tez większe, krótkie spadki temperatury nawet do minus 8 stopni Celsjusza.
Odmiany do siewu ozimego
Na siew ozimy marchwi nadają najlepsze są odmiany wczesne, np. Amsterdamska, Broker, Kalina F1, Minicer, Pierwszy Zbiór.
Warto wiedzieć
- Siew ozimy marchwi w XIX wieku robiono również na śnieg. Po pierwszych opadach śniegu, najczęściej w grudniu, nasiona marchwi sypano bezpośrednio na śnieg, bez przykrywania. Nasiona przysypywały kolejne opady śniegu. Zagłębiały się w ziemi w czasie odwilży i znowu były przysypywane kolejnymi śniegami. Tak posiana marchew wschodziła wiosną.
Więcej o siewie marchwi CZYTAJ TUTAJ