Posiany jesienią wschodzi wiosną wcześniej i bez podlewania. Siew ozimy kopru ogrodowego jest łatwy. Najlepiej siać wczesne odmiany.
Siew ozimy kopru ogrodowego, czyli przed zimą, wykonuje się w drugiej połowie października, listopadzie i grudniu (X-XII). Koperek posiany w tych terminach wschodzi dopiero wiosną, gdy ziemia ogrzewa się do 10 stopni Celsjusza. To czas pełni kwitnienia tulipanów.
Siew ozimy kopru ogrodowego ma kilka zalet:
1. Nie trzeba podlewać – wiosną gleba jest wystarczająca wilgotna, by koperek mógł wzejść bez nawadniania. Oszczędza się zarówno wodę, jak i czas. Ma to duże znaczenie, jeśli ziemia w ogrodzie jest sucha (w takiej glebie
koperek często się nie udaje).
2. Wcześniejszy zbiór – koperek ozimy wcześniej zaczyna wegetację niż posiany wiosną. O czasie kiełkowania decyduje natura.
3. Zbiór na zielono i do kwaszenia – koper ogrodowy z siewu ozimego można użytkować na różne sposoby, w tym do kwaszenia ogórków.
Ziemia pod siew ozimy kopru ogrodowego
Koper ogrodowy dobrze rośnie w glebie przeciętnej i żyznej, próchniczej, lekko wilgotnej, której odczyn jest od lekko kwaśnego do obojętnego (pH 6,5-7). Najlepiej rośnie w drugim i trzecim roku po oborniku oraz po nawożeniu kompostem.
Głębokość siewu kopru ogrodowego
Nasiona kopru ozimego sieje się na głębokość około 2 cm (nieco głębiej niż w cieplejszych porach roku).
Odporność kopru ogrodowego na mróz
Koper ogrodowy z siewu ozimego zimuje w postaci nasion, które są odporne na mróz. Po wykiełkowaniu koper ginie w czasie przymrozków. Wiosną warto dosiewać koperek co kilka tygodni, aby mieć zawsze świeży do zbioru.
Odmiany kopru ogrodowego do siewu zimowego
Do siewu ozimego polecane są wczesne odmiany kopru ogrodowego, jak Hanak, Lukullus, Moravan, Sprinter, Turkus.
Warto wiedzieć
- Koper ogrodowy można też siać wiosną, latem oraz jesienią.