Stanowisko powinno być słoneczne, a podłoże lekkie. Siew miskantów wykonuje się wiosną. Młode trawy sadzi się w ogrodzie pod koniec lata.
Miskanty to trawy ozdobne i rośliny energetyczne. Rozmnażać je można z nasion oraz przez podział kęp. Rozmnażanie z siewu zabiera więcej czasu, ale pozwala za jednym razem otrzymać dużo młodych roślin.
Nasion miskantów lepiej nie siać od razu do gruntu lecz zrobić rozsadę w skrzynce lub donicy. Nasiona i siewki są bowiem drobne, łatwo je może zniszczyć deszcz. Mogą także zginąć z braku wody, ponieważ są dość wrażliwe na przesuszenie.
Terminy siewu miskantów
- Kwiecień
- Maj
Głębokość siewu
Miskanty sieje się na głębokości około 0,5 cm. Nasiona można też przyprószyć ziemią.
Gdzie siać
Miskanty sieje się w skrzynkach i donicach w pomieszczeniach ogrzewanych (16-20 stopni Celsjusza). Na zewnątrz, np. na balkon, można je wynieść, gdy minie ryzyko przymrozków. Pojemniki trzeba ustawić tak, aby nie zalewał ich deszcz (może zniszczyć młode miskanty).
Stanowisko dla miskantów powinno być słoneczne, ale nie w prażącym słońcu. W cieniu siewki giną.
Jaka ziemia
Ziemia do siewu miskantów musi być lekka. Może to być gotowe podłoże do siewu i rozsad albo dobrze rozłożony, przesiany kompost. Warto do nich dodać perlit ogrodniczy.
Kiełkowanie
Miskanty wschodzą po 14-21 dniach. Gdy mają po 2-3 listki, można je przepikować do osobnych doniczek (po 1-3 sztuki). W gruncie można je posadzić pod koniec lata, najlepiej na przełomie sierpnia i września (VIII-IX). Jesienią, gdy części nadziemne młodych miskantów zaschną, trzeba wykonać zabezpieczania na zimę. Wystarczy usypać kopczyki, np. z kory.
Warto wiedzieć
- Miskanty, w pierwszych tygodniach od siewu, najlepiej podlewać nie konewką lecz zraszaczem. Zbyt silny strumień wody może bowiem zniszczyć siewki.
- Miskanty czasem rozsiewają same.
- Niektóre odmiany miskantów nie wydają nasion w polskim klimacie.
- W Polsce uprawia się kilka gatunków miskantów: miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus), miskant chiński (Miscanthus chinensis), miskant kwiecisty (Miscanthus floridulus). Ich siew jest podobny.