Mimozę sieje się w lutym, marcu i kwietniu. Siew mimozy wstydliwej najlepiej wykonać od razu do docelowych doniczek.
Mimoza wstydliwa to roślina doniczkowa. Znana jest także pod nazwą czułek. Jej liście mają ciekawą cechę: zwijają się pod wpływem dotknięcia. Stąd w nazwie „wstydliwa”.
Mimoza od wiosny do jesieni jest łatwa w uprawie. Rzadko jednak potrafi przetrwać zimę w ogrzewanych mieszkaniach, gdzie powietrze jest dla niej za suche. Dlatego mimozy zwykle uprawia się jako rośliny jednoroczne, choć są półkrzewami.
Siew mimozy wstydliwej jest łatwy. Nasiona niezawodnie kiełkują, a rośliny szybko rosną.
Mimoza lubi słoneczne stanowiska, ale delikatnie ocienione firanką lub innymi, wyższymi roślinami.
Terminy siewu mimozy wstydliwej
- Luty
- Marzec
- Kwiecień
Głębokość siewu
Mimozę sieje się na głębokość około 0,5 cm.
Gdzie siać
Siew mimozy wstydliwej najlepiej wykonać od razu do docelowych doniczek, w których rośliny mają rosnąć na stałe.
W doniczce o średnicy około 20 cm sieje się po 1-2 rośliny. W skrzynkach oraz większych donicach można siać więcej sztuk mimozy.
Jaka ziemia
Mimoza lubi ziemię żyzną, ale toleruje też przeciętną. Ziemia powinna być przepuszczalna, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego (pH 6-7).
Kiełkowanie
Mimoza wstydliwa kiełkuje bardzo dobrze, w temperaturze od około 20 stopni Celsjusza. Pierwsze listki pojawiają się po 7-14 dniach.
Warto wiedzieć
- Jeśli uda się mimozę przechować przez zimę, w następnym roku po siewie zwykle zakwita. Kwiaty są różowe. Rośliny zawiązują dużo nasion.
- Najlepiej mimozy przechowują się zimą w oranżeriach. Jest tam bowiem i ciepło, i duża wilgotność powietrza. Tak jak lubią.