To wyjątkowo mało wymagające kwiaty jednoroczne. Siew maczków kalifornijskich wykonuje się od razu do gruntu od wiosny do jesieni. Łatwo same się rozsiewają.
Siew maczków kalifornijskich jest łatwy. Nie trzeba przygotowywać rozsady, a nawet nie jest ona polecana, gdyż maczki źle znoszą przesadzanie. Te piękne, jednoroczne kwiaty sieje się od razu do gruntu. Wystarczy posiać je raz, a potem rozsiewają się same (wyłącznie na słonecznych stanowiskach).
Terminy siewu maczków kalifornijskich
- Marzec
- Kwiecień
- Maj
- Czerwiec
- Lipiec
- Sierpień
- Wrzesień
- Październik
Uwaga! Aby maczki kalifornijskie zakwitły obficie w tym samym sezonie, najlepiej posiać je w marcu i kwietniu (III-IV) lub maju (V). Maczki posiane latem kwitną krócej, zaś jesienią zakwitają po zimie (nasiona bardzo dobrze zimują w glebie).
Głębokość siewu
Maczki kalifornijskie sieje się na głębokość do 0,5 cm. Nasiona są drobne. Można je luzem rozrzucić na rabacie albo posiać w rzędzie. Maczki ładnie wyglądają, jeśli rosną pojedynczo, w przypadkowych miejscach wśród innych kwiatów. Aby uzyskać taki efekt i ma się dużo własnych nasion, możne je wrzucić w kompostownika. Wraz z kompostem maczki rozsieją się w ogrodzie.
Gdzie siać
Maczek kalifornijski najlepiej rośnie w gruncie. Nadaje się np. na łąki kwietne i rabaty kwiatowe. W donicach zwykle rośnie słabo, gdyż ma bardzo długi korzeń, który w zwykłych pojemnikach się po prostu nie mieści (muszą być bardzo wysokie).
Jaka ziemia
Ziemia dla maczków może być słaba, przeciętna lub żyzna, o odczynie od kwaśnego do zasadowego (pH 6-8). Maczki kalifornijskie są wyjątkowo mało wybredne co do ziemi. Doskonale znoszą brak podlewania.
Kiełkowanie
Maczek kalifornijski kiełkuje 7-14 dni w zależności od temperatury (szybciej, jeśli jest co najmniej 15-18 stopni Celsjusza). Zakwita po około 4-6 tygodniach. Choć to kwiat mało wymagający co do wody, podczas wschodzenia lubi mieć lekko wilgotną glebę. Zwykle wystarcza ma wilgoć z naturalnych opadów. Wyjątkiem jest lato.
Warto wiedzieć
- Maczki należy siać na słonecznych stanowiskach. Gdy są zacienione, słabo kwitną.
- Jeśli mają dobre warunki, maczki mogą zachwaszczać ogród.