Aby wzejść, musi mieć ciepło. Dlatego siew łubinu wykonuje się późną wiosną lub nawet latem. Zakwita po około 2 miesiącach.
Siew łubinu jest łatwy. Pozwala uzyskać za jednym razem dużo młodych roślin. Wschodzący łubin jest dość wrażliwy na przymrozki, dlatego nie należy go siać zbyt wcześnie. Siewki potrzebują też wilgotnej ziemi. Jeśli nie ma deszczu, trzeba je umiarkowanie podlewać. Zakwitają po 8-10 tygodniach od siewu.
W Polsce uprawia się różne gatunki łubinu ozdobnego, jak łubin Hartwega, łubin trwały oraz – najpopularniejszy – łubin ogrodowy (krzyżówki różnych gatunków). Wszystkie sieje się podobnie. Wyjątkiem są gatunki uprawiane na zielone nawozy, czyli łubin wąskolistny i łubin żółty. Te najlepiej siać latem, jako poplony.
Terminy siewu łubinu ozdobnego
- Kwiecień – od 20 dnia tego miesiąca
- Maj
- Czerwiec
Terminy siewu łubinu na zielony nawóz
- Lipiec
- Sierpień – pierwsza połowa tego miesiąca
Uwaga! Na zielone nawozy polecane są zwłaszcza łubin wąskolistny oraz łubin żółty. Jeśli w warzywniku, jagodniku czy sadzie jest niewykorzystane miejsce we wcześniejszych miesiącach, można je także siać wcześniej.
Głębokość siewu
Łubin sieje się na głębokość 0,5-1 cm. Łubiny ozdobne sieje się punktowo w grupach co 15-30 cm, zaś łubiny na zielone nawozy – rzutowo i gęsto.
Gdzie siać
Łubiny to rośliny z rodziny motylkowatych. Dzięki bakteriom brodawkowym, magazynują azot z powietrza na korzeniach. Korzystają z niego, ale wzbogacają też o ten pierwiastek glebę. Dlatego łubiny warto siać nie tylko jako rośliny ozdobne na rabatach, ale też np. pod drzewami owocowymi. W warzywnikach łubiny sieje się na zielone nawozy.
Łubiny ozdobne można także siać w skrzynkach i donicach na balkonach i tarasach.
Jaka ziemia
Ziemia dla łubinów może być przeciętna; najlepszy jest odczyn od lekko kwaśnego do obojętnego (pH 6,1-7).
Kiełkowanie
Łubin kiełkuje 7-14 dni w zależności od temperatury (szybciej, jeśli jest co najmniej 15-18 stopni Celsjusza).
Siewki nie lubią pikowania. Przesadzanie dobrze znoszą tylko łubiny wyhodowane w donicach, które mają wykształconą bryłę korzeniową.
Warto wiedzieć
- Łubin często rozsiewa się sam. Takie rośliny zwykle nie powtarzają cech rośliny matecznej.
- Najlepiej łubiny rosną na słonecznych stanowiskach.