Dobre terminy to wiosna i prawie całe lato. Siew kapusty pekińskiej wykonuje się od razu do gruntu albo z rozsady. Wschodzi zwykle po kilku dniach. Szybko rośnie.
Kapusta pekińska to rodzaj prastarej kapusty pochodzącej z Chin. W tym kraju jest uprawiana co najmniej od XV w. Jej uprawa z jednej strony jest łatwa, bo to mało wymagające i rosnące szybko warzywo. Jednak z drugiej strony uprawa sprawia trudności z powodu wielu szkodników, które przepadają za kapustą pekińską, oraz niewłaściwego terminu siewu.
Poza tym kapusta pekińska, jeśli ma zbyt długo zimno lub za gorąco może wybijać przedwcześnie w kwiatostany. W wysokiej temperaturze słabo zawiązuje także główki. Potrzebuje dużo wody. Dlatego uprawa latem bywa nieudana z powodu upałów (może więdnąć mimo podlewania).
Kapusta pekińska ma szerokie zastosowanie w kuchni. Nadaje się do jedzenia na surowo, np. w sałatkach, oraz na ciepło, w daniach duszonych oraz zupach.
Kiedy siać kapustę pekińską
Kapustę pekińską sieje się od razu do gruntu albo z rozsady. Zakwita, gdy dni są najdłuższe w roku, czyli w połowie czerwca. Dlatego siew kapusty pekińskiej trzeba wykonywać w podanych terminach, aby nie zdążyła zakwitnąć przed zbiorem (staje się wtedy niesmaczna).
Terminy siewu kapusty pekińskiej do gruntu lub w donicach
W uprawie amatorskiej najlepiej siać kapustę pekińską od razu do gruntu albo dużych, docelowych donic (co najmniej o pojemności 10 l).
Szczególnie dobrze rośnie kapusta pekińska posiana w kwietniu (IV) oraz na przełomie lipca i sierpnia (VII-VIII). Jedną lub kilka sztuk posianych w kwietniu (IV) można zostawić na nasiona (dojrzewają pod koniec lipca). Posiać je można od razu albo zostawić na kolejny sezon.
- Kwiecień
- Czerwiec – najlepiej w drugiej połowie tego miesiąca
- Lipiec
- Sierpień – pierwsza połowa tego miesiąca
Terminy siewu kapusty pekińskiej z rozsady
Rozsadę kapusty pekińskiej trzeba robić tak, by każda sadzonka była w osobnej doniczce. Używać można np. wielodoniczek albo jednorazowych biodegradowalnych (pojedyncze komory powinny mieć nie mniej niż 4×4 cm). Kapusta pekińska nie najlepiej znosi przesadzanie z gołym korzeniem. Należy ją przesadzać z bryłą korzeniową.
- Marzec (druga połowa tego miesiąca) – rozsadę robi się w ciepłym pomieszczeniu i sadzi się w gruncie w drugiej połowie kwietnia (zbiór na przełomie maja i czerwca)
- Czerwiec – rozsadę sadzi się w gruncie na przełomie czerwca i lipca (zbiór na przełomie sierpnia i września)
- Lipiec (druga połowa tego miesiąca) – rozsadę sadzi się w gruncie w sierpniu (zbiór na przełomie października i listopada)
Głębokość siewu
Kapustę pekińską sieje się na głębokość 0,5-1 cm. Nasiona są drobne jak mak.
Gdzie siać
Kapustę pekińską można siać w warzywniku, donicach, tunelach foliowych i szklarniach. To warzywo odporne na przymrozki.
Stanowisko powinno być słoneczne. Znosi tylko lekkie zacienienie.
Jaka ziemia
Kapusta pekińska ma duże wymagania co do ziemi. Musi być żyzna, z dużą zawartością próchnicy, dobrze magazynująca wodę. Doskonały jest kompost.
Najlepsze są stanowiska w pierwszym roku po jesiennym nawożeniu obornikiem.
Kiełkowanie
Kapusta pekińska wschodzi po 5-10 dniach w zależności od temperatury (szybciej, jeśli jest co najmniej 10-15 stopni Celsjusza). Siewki świetnie znoszą przymrozki.
Warto wiedzieć
Nasiona kapusty pekińskiej posianej wiosną dojrzewają w lipcu (VII). Można je zebrać i posiać w tym samym roku (do połowy sierpnia). Wzejdą i wydadzą plon.
Bardzo uciążliwym szkodnikiem kapusty pekińskiej jest pchełka ziemna. Jest wiele sposobów, by pozbyć się tego szkodnika.