Jest bardzo łatwy w uprawie. Scindapsus złoty to pnącze doniczkowe o ozdobnych liściach. Czyści powietrze ze szkodliwych substancji, np. formaldehydu.
Inne nazwy: Epipremnum, Epipremnum złociste, Ołustek, Scindapsus, Scindapsus złociste, Scindapsus złocisty
Cechy: pnącze
W polskim klimacie scindapsus można uprawiać tylko w donicach. W krajach śródziemnomorskich, np. w Hiszpanii, scindapsus jest sadzony także w ogrodach.
Długość: 2-5 m
Kwiaty: bez wartości ozdobnej
Scindapsus złoty rzadko kwitnie na parapecie. Kwiaty, jest się pojawią, można przeoczyć. Mają kształt małej, niepozornej kolby.
Liście: zielone, żółto-zielone lub biało-zielone
Scindapsus złoty jest ozdobny z liści. Liście są zwykle pstre (dwukolorowe), najczęściej zielone w żółte, nieregularne plamy i smugi (inne na każdym liściu). Rzadziej (u niektórych odmian) liście są zielone z białymi plamami lub całe zielone.
Ilość jasnych plam i smug zależy od odmiany oraz stanowiska. Scindapsusy bardziej zielone lepiej tolerują cień, niż odmiany z dużą ilością plam. Jeżeli scindapsus złoty jest uprawiany w cieniu, jego liście zielenieją i mają mniej ozdobnych smug.
Uwaga! Scindapsusy za pomocą liści usuwają z powietrza w mieszkaniu trujące substancje: benzen, formaldehyd, ksylen i toluen. Potwierdziły to badania amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).
Rozmnażanie: sadzonki wierzchołkowe i pędowe
Scindapsus złoty bardzo łatwo się rozmnaża z sadzonek. Najlepiej ukorzeniają się w kwietniu i maju (IV-V) oraz sierpniu (VIII).
Sadzonki scindapsusa, najlepiej z 3-4 liśćmi, sadzi się od razu do ziemi, po 3-4 w donicy. Szybko się ukorzeniają.
Jeśli sadzonki scindapsusa umieści się w wodzie, po około 14 dniach wypuszczą korzenie. Takie sadzonki także można posadzić w ziemi (korzenie, jeżeli są długie, trzeba skrócić).
Scindapsus złoty nadaje się do uprawy hydroponicznej.
Cięcie: marzec – lipiec (III-VII)
Scindapsus złoty dobrze znosi cięcie także w innych miesiącach. Pędy przycięte wiosną można pociąć na mniejsze kawałki i ukorzenić.
Scindapsus złoty dość niechętnie się rozgałęzia (zwłaszcza gdy ma mało światła), nawet jeśli jest przycinany. Dlatego w donicy najlepiej sadzić po 3-4 rośliny. Gdy są za długie, trzeba je przyciąć (można ściąć nawet połowę) albo ukorzenić sadzonki i wyhodować młode scindapsusy.
Stanowisko: słoneczne (lecz nie w pełnym słońcu) oraz półcień
Scindapsus złoty nie jest wybredny co do ilości słońca. Dobrze rośnie nawet w cieniu. Jednak wtedy jest mniej gęsty, a jego liście są bardziej zielone (prawie nie ma na nich kolorowych smug).
Scindapsus złoty najbardziej lubi jasne stanowiska, lekko zacienione np. firanką. Wtedy ma ładnie wybarwione białe lub żółte smugi na liściach.
Scindapsus złoty to jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych. Świetnie rośnie w domu. Doskonale znosi uprawę zarówno w mieszkaniach chłodnych, jak i przegrzewanych zimą.
Ziemia: przeciętna lub żyzna, przepuszczalna; odczyn lekko kwaśny pH 5,5-6,5
Scindapsus złoty dobrze toleruje nawet mało żyzną ziemię.
Przesadzanie: co 1-2 lata do trochę większej doniczki
Stare scindapsusy osiągają nawet 5 metrów długości. Trudno je wtedy zdjąć z podpór czy ścian. Takim okazom najlepiej dosypywać świeżej ziemi (po usunięciu warstwy starej ziemi z donicy).
Najwygodniej jest scindapsus złoty odmładzać co 1-3 lata, czyli rozmnażać z młodych sadzonek. Stary egzemplarz, gdy sadzonki się ukorzenią, trzeba wyrzucić, np. na kompost.
Podlewanie: umiarkowane
Scindapsus złoty dobrze znosi okresowe przesuszenie.
Nawożenie: co 2 tygodnie od marca do października (III-X)
Scindapsus złoty można zasilać nawozem sztucznym do kwiatów doniczkowych ozdobnych z liści albo naturalnym, np. na bazie odchodów z dżdżownic.
Odporność na mróz: brak
Scindapsus złoty dobrze wytrzymuje spadki temperatury do około 5 stopni Celsjusza. W ogrodzie i na balkonie uprawia się go zwykle w donicach, jako uzupełnienie kompozycji kwiatowych. Przez zimę wystarczy przechować 1-2 donice z takimi kompozycjami, by mieć wiosną matecznik na sadzonki.
Choroby i szkodniki: odporny
Scindapsus złoty choruje rzadko. Nie lubią go także szkodniki. Powodem złej kondycji jest zwykle nadmierne podlewanie albo jego brak.
Ciekawe odmiany scindapsusów złotych
- Enjoy – liście biało-zielone
- Golden Queen – liście żółto-zielone
- Marble Queen – liście biało-zielone
- Neon – liście złocistozielone
Warto wiedzieć
- Nazwą scindapsus zwykle określa się scindapsusa złocistego. W mieszkaniach uprawiane są także inne gatunki scindapsusów, ale rzadziej. To m.in. scindapsus lekarski i scindapsus pstry.