Najlepsze terminy na sadzenie truskawek to wiosna oraz koniec lipca i sierpień. Bardzo ważne jest nawiezienie ziemi kompostem przed sadzeniem.
Po posadzeniu truskawki szybko zaczynają owocować, nawet w tym samym roku. Najwięcej owoców mają w 2 i 3 roku uprawy. Po trzecim owocowaniu truskawki warto przesadzić w nowe miejsce. Dość często je bowiem atakują choroby grzybowe i szkodniki. Z roku na rok, plon ze starych truskawek jest coraz mniejszy. Skuteczny i bezpieczny będzie naturalny Probio Ogród Czosnek & Chilli.
Truskawki najlepiej likwidować co 3-4 lata i sadzić na nowo z sadzonek rozłogowych.
Kiedy sadzić truskawki:
- Kwiecień
- Maj – do połowy tego miesiąca
- Lipiec – druga połowa tego miesiąca
- Sierpień
Uwaga! W podanych wyżej terminach sadzi się sadzonki truskawek uzyskane z rozłogów (z gołymi korzeniami). Jeśli sadzonki truskawek są kupione w pojemnikach, można je sadzić praktycznie cały sezon, ale nie później niż do końca września (IX).
Miejsce, wybrane na sadzenie truskawek, musi być KONIECZNIE słoneczne.
Krok 1: Przygotowanie ziemi
Truskawki – wbrew pozorom – nie są żarłoczne. Jednak przed sadzeniem trzeba KONIECZNIE zasilić zagon pod truskawki.
Truskawki najlepiej rosną w ziemi nawiezionym kompostem z niewielkim dodatkiem trocin, kory czy igliwia (wiadro o pojemności 10 litrów na 2 metry kwadratowe). Lubią mieć dużo próchnicy.
Ziemia pod truskawki powinna mieć odczyn pH 5,5-6,2, czyli kwaśny. Jeśli gleba ma zbyt wysoki odczyn, truskawki rosną i owocują słabo, żółkną, wymarzają. Nie są bowiem w stanie przyswajać składników pokarmowych. NIGDY pod truskawki nie wapnuje się ziemi.
Dlaczego nie wapnować truskawek CZYTAJ TUTAJ
Krok 2: Wybrać młode sadzonki
Do rozmnażania truskawek najlepsze są młode sadzonki, które mają po 2-5 liści. Zwykle są złączone jeszcze z rośliną mateczną długimi rozłogami, nazywanymi popularnie wąsami. Wybrane sadzonki trzeba wykopać.
Krok 3: Usunąć rozłogi
Od młodych sadzonek truskawek odciąć sekatorem wąsy (rozłogi). Sadzonki niekoniecznie muszą mieć takie same wymiary.
Krok 4: Przyciąć korzenie
Korzenie przyciąć sekatorem. Powinny mieć około 5 cm długości. Gdy sadzonki truskawek są bardzo młode, zdarza się, że korzenie są krótsze. Wtedy nie należy ich przycinać.
Ogólnie truskawki bardzo dobrze się ukorzeniają. Jeśli korzenie są małe (1-2 cm), mogą się nie przyjąć, zwłaszcza gdy jest sucho.
Ucina się także zaschnięte lub złamane liście truskawek.
Krok 5: Wykopać dołek
Wykopać dołek trochę głębszy niż długość korzeni truskawki. Jeżeli ziemia jest słaba, można dołek wykopać trochę większy i podsypać kompost, tak aby był blisko korzeni. Dzięki temu młoda sadzonka będzie miała lepszy start.
Krok 6: Sadzenie
Korzenie sadzonek truskawek powinny być skierowane w dół.
Sadzenie truskawek wykonuje się płytko, tak aby miejsce skąd wychodzą ogonki liściowe było tuż nad ziemią (znajdują się tam pąki kwiatowe).
Truskawki sadzi się pojedynczo lub gniazdowo (po 2-3 w odstępach 10-20 cm od siebie), w zależności od dostępnej powierzchni.
Krok 7: Podlewanie
Po posadzeniu truskawki podlewa się umiarkowanie, codziennie, jeśli nie pada deszcz. Wodę najlepiej lać przy korzeniach, a nie na liście. Im częściej są moczone liście, tym większe ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
Podlewanie świeżo posadzonych truskawek jest potrzebne zwłaszcza pod koniec lata. Na przełomie lipca i sierpnia (VII-VIII) bardzo często panują upały!
Krok 8: Ściółkowanie
Sadzenie truskawek najlepiej zakończyć ściółkowaniem, np. słomą. Ściółka chroni świeżo posadzone truskawki przed wysychaniem i mrozem. Po kilku miesiącach zamienia się w próchnicę, co truskawki bardzo lubią.
Warto wiedzieć
- Sadzenie truskawek warto tak zaplanować, by obok rosły rośliny korzystnie wpływające na ich zdrowotność oraz zwabiające owady zapylające.
Więcej o uprawie współrzędnej truskawek CZYTAJ TUTAJ