Najtrudniej przygotować ziemię, bo musi bardzo kwaśna. Poza tym sadzenie różaneczników jest proste. Lubią półcień.
Różaneczniki (rododendrony) to krzewy zimozielone. Łatwo się przyjmują. Ogólnie sadzenie różaneczników nie jest trudne. Problem sprawia jednak przygotowanie kwaśnej ziemi. W innej różaneczniki nie rosną dobrze.
Termin
Różaneczniki kupione w donicach można sadzić od marca do października (III-X).
Jeśli różaneczniki są przesadzane, najlepszy się marzec – kwiecień (III-IV) oraz wrzesień – październik (IX-X).
Ziemia
Różaneczniki lubią ziemię bardzo kwaśną (pH 3,5-5,5), z dużą ilością próchnicy, przepuszczalną. Jeśli odczyn ziemi jest wyższy niż pH 5,5, różaneczniki nie mogą przyswajać składników pokarmowych. W efekcie – mimo nawożenia – głodują. Słabe, zagłodzone różaneczniki są podatne na choroby i mają mniejszą odporność na mróz.
W przeciętym ogrodzie ziemia jest zwykle lekko kwaśna lub obojętna (pH 6-7). W takiej ziemi różaneczniki nie będą dobrze rosły. Dlatego KONIECZNIE trzeba zakwasić ziemię:
- Wykopać dół o średnicy 80-100 cm i głębokości 50 cm.
-
Wypełnić go kwaśnym podłożem z dużą ilością próchnicy. Takie podłoże (przeznaczone do różaneczników, azalii, borówek) można kupić w sklepie ogrodniczym albo zrobić np. z kwaśnego kompostu, torfu, igliwia, kory, szyszek.
-
Posadzić różanecznik.
Uwaga! Kwaśne podłoże z biegiem lat traci niskie pH. Dlatego trzeba SYSTEMATYCZNIE zakwaszać ziemię, w której rosną różaneczniki. Podstawowe sposoby: używanie kwaśnych nawozów (do różaneczników) oraz ściółkowanie korą lub szyszkami.
O sposobach zakwaszania ziemi w ogrodzie CZYTAJ TUTAJ
Stanowisko
Sadzenie różaneczników trzeba zaplanować tak, aby nie rosły ani w pełnym słońcu, ani w cieniu. Najlepsze są stanowiska lekko zacienione, np. pod wysokimi drzewami, przy murach, wysokich żywopłotach, na skrajach ogrodów leśnych.
Podlewanie
Różanecznik po posadzeniu trzeba podlać, ale z umiarem. Ziemia nie powinna być błotnista. Lepiej różaneczniki podlewać częściej lecz nie za dużo.
Jeżeli ziemia w ogrodzie nie jest bardzo kwaśna (to rzadkość), warto do podlewania różaneczników używać deszczówki. Taka woda mniej odkwasza ziemię, w której rosną różaneczniki.
Inne zabiegi pielęgnacyjne
Sadzenie różaneczników trzeba zakończyć rozsypaniem ściółki. To może mogą być np. kora, szyszki, igliwie, zrębki.
Ściółka:
- Pomaga utrzymać niski odczyn ziemi.
- Zapobiega wysychaniu ziemi.
- Współtworzy mikroklimat przyjazny różanecznikom.
- Zapobiega rozwoju chwastów.