Na sadzenie przebiśniegów najlepszy jest wrzesień. Cebulki zdążą ukorzenić się przed zimą. Doskonałe są stanowiska pod krzewami i drzewami liściastymi.
Przebiśniegi to rośliny cebulowe. W polskich ogrodach najczęściej są uprawiane śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) oraz śnieżyczka Elwesa (Galanthus elwesii), zwana też dużym przebiśniegiem. Wszystkie przebiśniegi sadzi się tak samo.
Termin sadzenia: wrzesień (IX), najlepiej do 20 dnia tego miesiąca
Terminu sadzenia przebiśniegów warto przestrzegać. Dzięki temu cebulki zdążą się dobrze ukorzenić przed zimą. Wtedy lepiej kwitną wiosną, zdrowiej rosną i wydają więcej cebulek potomnych.
Głębokość sadzenia: 3-krotna wysokość cebulki
Zwykle to około 5-6 cm.
Odległość między cebulami: 2-5 cm
Przebiśniegi można również sadzić po jednej sztuce. Jednak zdecydowanie najładniej wyglądają w grupach. Z upływem lat przebiśniegi tworzą piękne łany.
Przesadzanie: co 10 lat lub rzadziej
Przebiśniegi nie potrzebują tak częstego przesadzania jak np. hiacynty, narcyzy czy tulipany. Jeśli są nawożone co roku, na tym samym stanowisku pięknie kwitną latami.
Przesadzania nie potrzebują przebiśniegi rosną w ogrodach leśnych, w których nie usuwa się jesienią opadłych liści.
Stanowisko: słoneczne lub półcień
Sadzenie przebiśniegów warto tak zaplanować, by wiosną zakwitły w miejscach, gdzie często się przechodzi, np. przy ścieżkach. Unikać należy miejsc, gdzie zimą odrzuca się śnieg podczas odśnieżania posesji. Nie powinny też to być stanowiska, gdzie śnieg zsuwa się z dachu.
Przebiśniegi są świetne do sadzenia w ogrodach typu leśnego oraz pod drzewami i krzewami zrzucającymi liście na zimę. Uwielbiają próchnicę i ściółkę z opadłych liści.
Ziemia: żyzna, próchnicza; o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH około 7)
Sadzenie przebiśniegów najlepiej zacząć od nawiezienia ziemi kompostem (wiaderko 10 litrów na 1 metr kwadratowy). Można też w każdy dołek pod przebiśniegi wsypać się po 1-2 garście kompostu. Idealny jest kompost zrobiony m.in. z liści drzew i krzewów.
Ściółkowanie: kora, torf, kompost, zrębki
Przebiśniegi bardzo lubią ściółkowanie. Dzięki temu lepiej się kwitną i się rozmnażają. Ściółkowania nie potrzebują przebiśniegi na stanowiskach pod drzewami i krzewami, na które opadają liście i nie są one usuwane.
Warto wiedzieć
- Przebiśniegi nawozi się pod koniec zimy oraz na przełomie lata i jesieni.