Na sadzenie irysów żyłkowanych najlepszy jest przełom września i października. Cebulki zdążą dobrze ukorzenić się przed zimą.
Irys żyłkowany to roślina cebulowa. Nie jest wymagający. Terminu sadzenia warto przestrzegać – irysy rosną wtedy zdrowiej i dobrze zimują.
Termin sadzenia: przełom września i października (IX-X)
Posadzone w tym terminie irysy żyłkowane bardzo dobrze się ukorzeniają przed zimą. Pięknie zakwitają w kolejnym roku – na przełomie zimy i wiosny.
Głębokość sadzenia: 3-krotna wysokość cebulki
Zwykle to około 5 cm.
Odległość między cebulami: 5-10 cm
Irysy żyłkowane można też sadzić po jednej sztuce. Jednak najładniej prezentują się w grupach – po kilka sztuk lub więcej. Z upływem lat tworzą niskie dywany kwiatów.
Przesadzanie: co 3-5 lat
Stanowisko: słoneczne
Sadzenie irysów żyłkowanych warto tak zaplanować, by na przedwiośniu zakwitły w miejscach, gdzie często się przechodzi, np. przy furtkach i wejściu. Nie mogą to być miejsca, gdzie zimą odrzuca się śnieg podczas odśnieżania posesji. Nie mogą to także być miejsca, gdzie śnieg zsuwa się z dachu.
Irysów żyłkowanych nie sadzi się na rabatach, które są podlewane latem oraz obok podlewanych trawników. Lato to dla irysów żyłkowanych czas spoczynku. Preferują wtedy suchą ziemię – wystarcza im deszcz. Nadmierne podlewanie to przyczyna chorób grzybowych cebulek irysów żyłkowanych.
Ziemia: żyzna, próchnicza; odczyn pH około 7
Sadzenie irysów żyłkowanych warto zacząć od nawiezienia ziemi kompostem (wiaderko 10 litrów na 1 metr kwadratowy). Jeżeli nie ma takiej możliwość, w każdy dołek pod cebulkę irysa żyłkowanego wsypuje się po 1-2 garście żyznej ziemi lub kompostu.
Ściółkowanie: kora, torf, kompost, zrębki
Irysy żyłkowane bardzo lubią ściółkowanie.
Warto wiedzieć
- Irysy żyłkowane nawozi się na przełomie marca i kwietnia (III-IV).
- Cebulki irysów żyłkowanych mają wzorek w delikatne żyłki. Stąd ich nazwa.
- Irysy żyłkowane mają podobne wymagania jak krokusy. Można je sadzić razem.