Na sadzenie eukomisów najlepszy jest przełom kwietnia i maja. To kwiat cebulowy, który kwitnie latem. Nadaje się do uprawy w donicach i gruncie.
Eukomis to roślina cebulowa z rodziny szparagowatych. Kiedy kwitnie, przypomina kształtem ananas jadalny. Kwiaty pojawiają się latem.
W Polsce eukomisy uprawia się w gruncie i donicach. Znane są różne gatunki: eukomis dwubarwny, eukomis jesienny, eukomis królewski, eukomis włochaty. Wszystkie sadzi się podobnie.
Eukomis to jedna z wielu nazw tej rośliny. Inne to m.in. koronówka, warkocznica, warkoczowa lilia.
Termin sadzenia: przełom kwietnia i maja (IV-V)
Od początku kwietnia można sadzić eukomisy w donicach. Trzeba jednak donice chować w pomieszczeniach, jeśli prognozowane są przymrozki.
Głębokość sadzenia: około 10 cm
Wyjątkiem jest eukomis jesienny, który należy sadzić płytko.
Odległość między cebulami: co 20 cm lub więcej.
Przesadzanie: w październiku (X) trzeba je wykopać
Eukomisy nie są w pełni odporne na mróz. W polskim klimacie nie zimują w gruncie. Cebule trzeba wykopać i przechować w chłodnym pomieszczeniu (około 6-8 stopni Celsjusza). Najlepiej cebulki trzymać w pudełku wypełnionym piaskiem, torfem, trocinami lub włóknem kokosowym. Jeśli eukomisy rosły w donicach, można cebulek nie wyjmować z ziemi na zimę (nie należy ich podlewać).
Stanowisko: słoneczne
Ziemia: żyzna, próchnicza; o odczynie od kwaśnego do lekko zasadowego (pH 5,5-7,5)
Pod każdą sadzoną cebulkę warto dać 1-2 garście kompostu (świeżego lub granulowanego).
Ściółkowanie: kora, torf, kompost, zrębki, włókno kokosowe
Eykomisy bardzo lubią ściółkowanie. W ten sposób zapobiega się nadmiernemu wysychaniu ziemi, czego ten kwiat nie lubi.
Warto wiedzieć
- Dobrym towarzystwem dla eukomisów są kwiaty, które mają podobne wymagania co do ziemi i podlewania. To np. dalia ogrodowa (tylko niskie odmiany), niecierpek Hawkera, niecierpek nowogwinejski, niecierpek Walleriana.