To warzywo łatwe w uprawie. Rukola (rokietta siewna) rośnie bardzo szybko. Zbiera się ją nawet po 3 tygodniach od siewu. Dobrze znosi przymrozki.
Inne nazwy: Eruca sativa, Rokietta siewna
Cechy: roślina jednoroczna
Należy do rodziny kapustowatych. Rukola (rokietta siewna) jest spokrewniona np. z brokułem, gorczycą, kalafiorem, kapustą, modrakiem morskim, rzodkiewką. Jadalne są jej liście, kwiaty i nasiona.
Wysokość: 20-100 cm
Pełną wysokość 100 cm rukola (rokietta siewna) osiąga tylko podczas kwitnienia, gdy wypuszcza długi pęd z kwiatami. W praktyce, jeśli w tym okresie się jej nie przywiąże do podpory, pęd kwiatowy ścieli się po ziemi. Przeciętna wysokość rukoli (rokietty siewnej) bez pędu kwiatostanowego to 20-30 cm.
Kwitnienie: czerwiec (VI)
Kwiaty są białe (podobne do rzodkiewki). Można je jeść. Jadalne są także nasiona. Nadają do robienia domowej musztardy, marynat, przyprawiania sałatek i innych dań.
Rukola (rokietta siewna) łatwo się rozsiewa. Nasiona z roślin posianych wiosną wschodzą jeszcze w tym samym roku i plonują jesienią.
Rozmnażanie: z nasion
Rukola (rokietta siewna) to warzywo dnia krótkiego. Musi być siane, gdy dzień jest odpowiednio krótki, aby zbyt wcześnie nie zakwitła.
Nasiona: KLIKNIJ TUTAJ
Terminy siewu rukoli (rokietty siewnej):
- Marzec
- Kwiecień
- Maj – tylko pierwsze dni
- Sierpień
- Wrzesień – tylko pierwsza połowa
Więcej o siewie rukoli CZYTAJ TUTAJ
Zbiór: po 3-6 tygodniach od siewu
Rukola (rokietta siewna) wschodzi już po 4-6 dniach. Do wykiełkowania potrzebuje temperatury od 2 stopni Celsjusza. Wyrywa się całe rośliny z korzeniami albo ścina liście pojedynczo lub po kilka.
Rukola (rokietta siewna) wschodzi lepiej, gdy ma lekko wilgotną glebę.
Zastosowanie: liście – do sałatek, dodatek do dań obiadowych, chłodników; nasiona – do marynat, domowej musztardy, doprawiania sałatek i dań obiadowych; kwiaty – do sałatek i dekoracji potraw
Jeść można także pędy kwiatostanowe, ale po zmiksowaniu (są twarde), np. w zupach typu chłodnik.
Rukola (rokietta siewna) ma pikantny, orzechowy smak. Mocno pachnie. Zapach przypomina aromat rzodkiewki, gorczycy i orzechów włoskich.
Stanowisko: słoneczne
Gdzie siać: warzywnik, szklarnia i donice
Rukola (rokietta siewna) nie jest wymagająca. Rośnie szybko. Preferuje chłód.
Gleba: przeciętna
Podlewanie: umiarkowane
Wiosną z reguły nie trzeba rukoli (rokietty siewnej) podlewać, bo gleba jest wystarczająco wilgotna. Rukola (rokietta siewna) posiana późnym latem, zwłaszcza w sierpniu (VIII), powinna być podlewana systematycznie (nawet jeśli rośnie pod agrowłókniną).
Nawożenie: nie ma potrzeby
Rukola (rokietta siewna) najlepiej rośnie w drugim roku po nawożeniu obornikiem. Miejsce pod rukolę można także co roku nawozić kompostem.
Odporność na mróz: wytrzymuje przymrozki do minus 3-4 stopni Celsjusza
Choroby i szkodniki: jak rzodkiewki
Rukola (rokietta siewna) jest bardzo odporna na choroby.
Ze szkodników uciążliwa jest pchełka ziemna. Skuteczną ochroną przed nią jest szczelne okrycie rukoli – tuż po siewie – agrowłókniną lub firanką o gęstych oczkach.
Jak pozbyć się pchełek ziemnych – sposoby naturalne i chemia CZYTAJ TUTAJ
Warto wiedzieć
- Rukola (rokietta siewna) to warzywo uprawiane od wieków. Prawdopodobnie było znane już w czasach biblijnych.
- Rukolę (rokiettę siewną) traktowano kiedyś jako afrodyzjak. Szczególną moc przypisywano nasionom.