Nasiona sieje się w kwietniu do skrzynek lub doniczek. Rozsada aksamitki jest łatwa do zrobienia na parapecie w mieszkaniu lub szklarni.
Termin siewu: kwiecień (IV)
Aksamitki zaczynają kwitnąć po około 3 miesiącach od siewu. Teoretycznie można nie robić rozsady i siać aksamitki od razu do gruntu. Jednak polska wiosna jest dla nich zbyt zimna (aksamitki niszczy najmniejszy przymrozek), a potem lato – zbyt krótkie. Dlatego aksamitki siane do gruntu łatwo przemarzają w maju (V). Poza tym zakwitają bardzo późno, gdy lato się kończy. Wszystko, co niezbędne do prawidłowej rozsady KLIKNIJ TUTAJ.
Rozsada aksamitki wydłuża sezon wegetacyjny. Dzięki temu aksamitki zakwitają już w czerwcu i kwitną aż do pierwszych mrozów.
Ziemia: przeciętna; najlepszy jest odczyn od lekko kwaśnego do obojętnego (pH 6-7). Polecam wykorzystać kwasomierz glebowy.
Aksamitka jest bardzo tolerancyjna co do ziemi.
Gdzie siać: skrzynki lub doniczki
Nasiona aksamitek są dość duże. Można je siać rzutowo, czyli rozsypać na powierzchni i przykryć ziemią. Inny sposób to zrobienie dołków, np. patyczkiem, i umieszczenie w każdym po jednym nasionku.
Gdy rozsada aksamitki ma około 2 tygodnie i rośnie zbyt gęsto, trzeba siewki przepikować do osobnych doniczek albo większych skrzynek. Można też aksamitki pikować do osobnych doniczek o średnicy 10 cm.
Aby uniknąć pikowania aksamitek (to więcej pracy), trzeba siać aksamitki rzadko, czyli punktowo, najlepiej co 10 cm.
Rozsada aksamitki bardzo dobrze znosi przesadzanie, nawet gdy wyrośnie zbyt wybujała.
Głębokość siewu: 1 cm
Stanowisko: słoneczne lub lekki półcień
Temperatura: od 20 stopni Celsjusza
Rozsada aksamitki musi być przygotowana w ogrzewanym pomieszczeniu, np. na parapecie w mieszkaniu lub szklarni. Pierwsze zielone listki pojawiają się po 7-14 dniach.
Nasiona nie wschodzą, gdy jest zimno.
Podlewanie: umiarkowane
Aksamitki lepiej podlewać za mało, niż za dużo.
Nawożenie: niekonieczne w uprawie amatorskiej
Hartowanie: przynajmniej 7-10 dni przed sadzeniem na zewnątrz
Hartowanie polega na wynoszeniu rozsady aksamitki na zewnątrz podczas ciepłych dni. Dzięki temu kwiaty są niewybijane i proste. Po kilku dniach aksamitki zostawia się na noc.
Czas przygotowania rozsady: co najmniej 30 dni
Rozsada aksamitek jest gotowa szybciej, gdy ma odpowiednią temperaturę podczas kiełkowania i wzrostu, czyli co najmniej 20 stopni Celsjusza.
Sadzenie do gruntu: po 20 maja (V)
Uwaga! Jeśli druga połowa maja (V) jest chłodna, z przymrozkami, rozsada aksamitki powinna być sadzona do gruntu nawet dopiero w czerwcu (VI). Aksamitki bowiem niszczy najmniejszy mróz. Przykrywanie kwiatów agrowłókniną czy tekturowymi pudełkami rzadko pomaga uchronić je przed przemarznięciem.
Sadzenie na balkonie: od maja (V)
Aksamitki posadzone w skrzynkach i donicach łatwo uchronić przed przymrozkami. Wystarczy wstawić je do ogrzewanego pomieszczenia. Dlatego na balkonie można je sadzić wcześniej niż w gruncie.
Warto wiedzieć
- W ogrodach uprawia się różne gatunki aksamitek. To m.in. aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula), aksamitka wąskolistna (Tagetes tennifolia), aksamitka wzniosła (Tagetes erecta) oraz ich mieszańce.
- Aksamitki uprawia się w Polsce od XIX wieku. Do około 1890 roku nazywano je tagetes (z łaciny). Dopiero potem przyjęła się nazwa aksamitka.