Ukorzenia się łatwo i szybko. Rozmnażanie fiołka afrykańskiego z liści jest bardzo proste. Młode sadzonki najlepiej sadzić od razu w ziemi.
Fiołek afrykański to roślina pokojowa. Ślicznie kwitnie prawie cały rok.
Rozmnażanie fiołka afrykańskiego z liści jest proste. Sadzonki najwygodniej od razu sadzić w ziemi. Liście fiołków afrykańskich ukorzeniają się w ziemi szybko.
Można też sadzonki liściowe ukorzeniać najpierw w wodzie, a potem posadzić w ziemi. Jednak wtedy czasem gniją.
Kiedy rozmnażać fiołki afrykańskie z liści:
- Marzec
- Kwiecień
- Maj
- Czerwiec
- Sierpień
Uwaga! Podane terminy ukorzeniania liści fiołków afrykańskich są najlepsze. Sadzonki można też próbować ukorzeniać w innych miesiącach.
Krok 1: Sadzonki
Sadzonki liściowe fiołków afrykańskich robi się bardzo łatwo. Od rośliny matecznej trzeba odłamać albo uciąć zdrowy, średniej wielkości liść fiołka.
Krok 2: Ziemia
Fiołek afrykański nie jest wybredny co do ziemi. Wystarcza mu zwykła ziemia kwiatowa kupiona w sklepie. Jednak najlepiej rośnie w ziemi do kwiatów kwasolubnych.
Ziemia musi być przepuszczalna, lekka. Na dnie z doniczki – jeśli ktoś ma zwyczaj za dużo podlewać rośliny pokojowe – można ewentualnie ułożyć drenaż, np. z keramzytu.
Krok 3: Dołek
Sadzenie fiołka afrykańskiego z liścia zaczyna się od zrobienia dołka. Dołek powinien mieć 2-3 cm głębokości, czyli tyle, co długość przyciętego ogonka.
Krok 4: Sadzenie
Sadzenie fiołka afrykańskiego jest łatwe. Liść wsadza się do dołka, tak aby blaszka liściowa dotykała ziemi. Następnie ziemię lekko ubija się palcami dokoła.
Krok 5: Podlewanie
Doniczkę ze świeżo posadzonym fiołkiem afrykańskim stawia się w półcieniu. Najlepsze są parapety jasne lecz nie w pełnym słońcu.
Sadzonki liściowe pierwsze listki wypuszczają zwykle po 6-8 tygodniach, a zakwitają po około pół roku.
Warto wiedzieć
- Starych fiołków afrykańskich nie warto przesadzać. Rozmnażanie fiołka afrykańskiego z liści to najprostszy sposób na ich odmłodzenie. Stare rośliny mateczne tracą ładny pokrój i słabo kwitną. Po pobraniu liści na sadzonki najlepiej je wyrzucić. Nadają się na kompost.
- Fiołek afrykański jest znany także jako sępolia oraz sępolia fiołkowa.
Więcej o uprawie fiołków afrykańskich CZYTAJ TUTAJ