Dobry termin to przełom października i listopada. Róże pienne można zabezpieczyć przed mrozem w dwóch pozycjach: leżącej i stojącej.
Na pniach – zwykle o wysokości 40, 60, 90 lub 110 cm – szczepione są róże o dużej odporności na mróz. Jednak powinny być chronione przed mrozem. Do uszkodzeń często dochodzi nie z powodu bardzo niskiej temperatury, a jej dużej różnicy pomiędzy dniem a nocą na przedwiośniu.
Termin okrywania róż piennych
Najczęściej to przełom października oraz listopada (X-XI). Jeżeli jesień jest ciepła, można róże pienne zabezpieczyć przed mrozem w późniejszym terminie. Ważne by okryć je przed całkowitym zamarznięciem ziemi.
Trzeba obserwować termometr za oknem: gdy w nocy temperatura spada do około minus 5 stopni Celsjusza, zaś w dzień rośnie do około plus 5 Celsjusza, to sygnał, że trzeba okryć róże.
Jak zabezpieczać róże pienne przed mrozem
Krok 1
Usunąć z krzewu wszystkie liście. Nie obcinać gałązek. Można uciąć tylko przekwitłe kwiaty i owoce.
Krok 2
Przygotować ziemię ogrodową do usypania kopców (patrz punkt A) lub kopca (patrz punkt B). W ziemi nie powinno być liści, gałązek itp. (zwiększają ryzyko wystąpienia chorób grzybowych). Użyć można także specjalnego podłoża do ochrony zimowej roślin.
Wybrać pozycję w jakiej mają zimować róże pienne: A – w pozycji leżącej, B – w pozycji stojącej.
A – okrywanie róż piennych w pozycji leżącej
Leżąca pozycja zimowania róż piennych lepiej chroni przed mrozem niż pozycja stojąca (patrz punkt B). Stosuje się ją do:
- Młodych róż piennych (mają bardzie elastyczny pień niż róże stare)
- Róż piennych na wysokim pniu
Krok 3
Usunąć palik na zimę. Przechylić różę pienną i ułożyć na ziemi. UWAGA! Zawsze przegina się w kierunku na czop (jak na rysunku poniżej). Przeginanie w odwrotnym kierunku może spowodować wyłamanie róży w miejscu szczepienia.
Przypiąć różę pienną do ziemi np. zakrzywionymi kawałkami gałęzi, drutem itp.
Krok 4
Z przygotowanej ziemi ogrodowej usypać dwa kopce: przy korzeniu, tak by zakryć czop z miejscem szczepienia oraz na koronie. Wysokość kopców – około 20 cm. Pojedyncze gałązki korony mogą wystawać z kopca.
Pień przykryć lekko gałązkami iglastymi.
B – okrywanie róż piennych w pozycji stojącej
Stojąca pozycja zimowania róż piennych gorzej chroni przed mrozem niż pozycja leżąca (patrz punkt A). Stosuje się ją do:
- Starych róż piennych (nie mają giętkiego pnia)
- Niskich róż piennych
- Gdy brakuje miejsca na ułożenie róży na ziemi, np. obok jest ścieżka
Krok 3
Nie usuwać palika na zimę. Związać lekko koronę sznurkiem. Jeśli korona jest mała, nie ma takiej potrzeby.
Krok 4
Usypać kopiec z ziemi ogrodowej przy korzeniu, tak by zakryć czop i miejsce szczepienia. Powyżej wykonać chochoła ze słomy, gałązek iglastych, ewentualnie falistej tektury. Wygodne są maty słomiane. Całość przewiązać sznurkiem.
Róże pienne odkrywa się z zimowego zabezpieczenia wiosną – gdy zakwitają forsycje.