Łatwo się przyjmuje. Przesadzanie pieniążka jest bardzo proste. Nie ma specjalnych wymagań co do ziemi i nasłonecznienia.
Pieniążek jest rośliną pokojową. Znany jest też pod nazwami Pilea peperomioides, Pilea peperomiowata oraz UFO.
Pieniążek jest popularnym, drobnym prezentem. Ma ponoć przynosić szczęście i pieniądze. Sprzedawany jest zwykle w malutkich doniczkach. Dlatego najpóźniej po 1-2 tygodniach potrzebne jest przesadzanie pieniążka. Podobnie można przesadzać starsze egzemplarze.
Kiedy przesadzać pieniążki
- Kwiecień
- Maj
- Czerwiec
- Lipiec
- Sierpień
Krok 1: Wyjąć bryłę korzeniową
Przesadzanie pieniążka zaczyna się od wyjęcia go ze starej, za małej doniczki. Najlepiej uchwycić dłonią roślinę u nasady, odwrócić do góry nogami i wyjąć wraz z bryłą korzeniową.
Starą doniczkę można przeznaczyć do ukorzenienia młodego pieniążka. Będzie prezentem dla kolejnej osoby.
Krok 2: Ziemia
Pieniążek i nie jest wybredny co do ziemi. Wystarcza mu zwykła, uniwersalna ziemia kwiatowa kupiona w sklepie. Na dnie można ewentualnie ułożyć drenaż, np. z keramzytu lub kamyków. Jednak nie jest to konieczne.
Dla pieniążków najlepsze są doniczki średniej wielkości. Jeżeli przesadza się starszy egzemplarza, doniczka powinna mieć średnicę większą o 1-3 cm, niż poprzednia.
Krok 3: Dołek
Przesadzanie pieniążka zaczyna się od zrobienia dołka. Dołek powinien mieć taką głębokość, jak duża jest bryła korzeniowa.
Krok 4: Sadzenie
Bryłę korzeniową pieniążka wsadza się do dołka. Następnie lekko obsypuje się ziemią i ubija palcami dokoła.
Warto wiedzieć
- Pieniążek został odkryty dopiero na początku XX wieku w Chinach.
- Pieniążki są bardzo łatwe w uprawie i niewymagające. Wybaczają brak systematycznej opieki, podlewania, nawożenia. Dobrze rosną zarówno w słonecznych miejscach, jak w półcieniu.
- Przesadzanie pieniążka warto robić co rok, gdyż tracą ładny pokrój. Łatwo je także odmładzać przez ukorzenianie sadzonek.