Ma malinowe, duże, mięsiste owoce. Pomidor Malinowy Warszawski to polska odmiana. Dorasta do 200 cm wysokości. Potrzebuje mocnych podpór.
Cechy: pomidor wysoki z dużymi owocami typu malinowe
Inne nazwy: Solanum lycopersicum Malinowy Warszawski
Wysokość: wysoki – około 200 cm
Pomidor Malinowy Warwszawski to silnie rosnąca odmiana, ale szczupła. Zajmuje niewiele miejsca. Ze względu na duży ciężar owoców, powinien rosnąć przy mocnych podporach, np. palikach, kratkach. Jego liście są duże (długość około 40-50 cm).
Korzystnie jest go prowadzić na 1 lub 2 pędy. Owoców jest wtedy mniej, ale są większe. Pomidor Malinowy Warszawski słabo się rozkrzewia. Nie potrzebuje mocnego cięcia.
Rozmnażanie: nasiona
Termin siewu: od marca do połowy kwietnia (III-IV)
Gdy pomidory Malinowy Malinowy Warszawski mają około 5 cm wysokości, należy je przesadzić do pojedynczych doniczek.
Uwaga! Należy unikać siewu pomidorów Malinowy Malinowy Warszawski po 15 kwietnia (IV). Polskie lato jest zbyt krótkie, aby zdążyły wydać dużo dojrzałych owoców. Zbyt późny siew to słaby plon.
Termin sadzenia do gruntu: koniec maja i początek czerwca (V-VI)
Gdzie sadzić: grunt, szklarnia, tunel foliowy, donice na balkonie i tarasie (koniecznie duże o pojemności co najmniej 10-15 litrów)
Termin zbioru: sierpień-październik (VIII-X)
Pomidor Malinowy Warszawski to odmiana dość wczesna, ale owocuje aż do pierwszych październikowych przymrozków. Owoce dojrzewają pojedynczo.
Owoce: czerwone w malinowym odcieniu; bardzo duże oraz duże i średnie (w zależności od sposobu uprawy); spłaszczone, żebrowane; zebrane w gronach po 4-7 sztuki (dojrzewają stopniowo); miąższ malinowy, średnio słodki, bez kwasku, miękki, w typie klasycznego pomidora malinowego, mięsisty, smaczny; skórka dość gruba, mocna; nasiona nieliczne, niewyczuwalne podczas jedzenia; piętka zielona, duża, twarda, trudno odchodzi, trzeba ją wycinać; słaby zapach
Pomidor Malinowy Warszawski można uprawiać na bardzo duże owoce – 3-4 sztuki często ważą kilogram. Owoców nie trzeba podwiązywać. Bardzo mocno trzymają się pędów. Nie mają tendencji do opadania na wietrze oraz pękania.
Najlepszy smak pomidor Malinowy Warszawski ma w sierpniu (VIII). Plon jest obfity lub średnio obfity.
Zastosowanie: sałatki, na kanapki, ketchup, leczo
Pomidor Malinowy Warszawski ma klasyczny smak i mięsistość pomidorów malinowych.
Stanowisko: słoneczne
Ziemia: żyzna, najlepsza jest ziemia kompostowa lub ziemia gnojowa
Podlewanie: obfite
Nie wolno podlewać pomidorów Malinowy Warszawski na liście. Podlewa się WYŁĄCZNIE przy korzeniu. Im częściej pomidor ma mokre liście, tym większe ryzyko chorób grzybowych.
Pomidory Malinowy Warszawski lubi ściółkowanie, np. słomą (również w donicach). Dobrze znosi okresowe przesuszenie.
Nawożenie: obfite
Pomidory Malinowy Warszawski nawozi się przynajmniej raz w tygodniu aż do 15 sierpnia. Dawki nawozu można rozłożyć na mniejsze i stosować kilka razy w tygodniu.
Polecane są nawozy naturalne, np. gnojówki roślinne i zwierzęce.
Stosować można także nawozy mineralne (sztuczne) do pomidorów.
Choroby i szkodniki: odmiana odporna
Pomidor Malinowy Warszawski ogólnie rośnie zdrowo i nie sprawia problemów, jeśli pogoda jest sucha i słoneczna.
Podczas deszczowego lata pomidor Malinowy Warszawski jest atakowany przez choroby grzybowe, jak alternarioza pomidora, zaraza ziemniaka, zgorzel podstawy łodyg i brunatna zgnilizna owoców pomidora.
Pomidor Malinowy Warszawski nie jest podatny na suchą zgniliznę wierzchołkową.
Warto wiedzieć
- Pomidor Malinowy Warszawski to polska odmiana. Wyhodowany został na przełomie XX i XXI wieku.