Ma ciemne owoce jak wiśnie lub czarne czereśnie. Pomidor Black Cherry wyróżnia także świetny smak. Zdrowo rośnie. Nadaje się nawet do uprawy na balkonie.
Cechy: pomidor wysoki z owocami typu koktajlowego.
Inne nazwy: brak
Wysokość: wysoki – około 200-250 cm
Pomidor Black Cherry ma wiotkie pędy. Musi rosnąć przy podporach, np. palikach, kratkach. Jego liście są duże, ciemnozielone, bardzo ładne.
Rozmnażanie: nasiona
Termin siewu: od marca do połowy kwietnia (III-IV)
Nie warto siać pomidorów Black Cherry po 15 kwietnia (IV). W polskim klimacie nie zdążą wydać zbyt wielu dojrzałych owoców (dla nich lato trwa zbyt krótko). Plon jest wtedy słaby.
Gdy pomidory Black Cherry mają około 5 cm wysokości, należy je przesadzić do pojedynczych doniczek.
Termin sadzenia do gruntu: koniec maja i początek czerwca (V-VI)
Gdzie sadzić: ogród, szklarnia, donice na balkonie i tarasie
Pomidor Black Cherry doskonale rośnie w donicach. Najlepsze są donice o pojemności co najmniej 10 litrów.
Z pomidora Black Cherry można tworzyć zielone parawany, np. zamiast tycznej fasoli. Tworzy dużą masę zielonych liści. Pomidor Black Cherry prowadzony przy kratkach musi być przywiązywany do kratki (nie potrafi się sam piąć).
Termin zbioru: sierpień-październik (VIII-X)
Pomidor Black Cherry to odmiana średnio późna. Przestaje kwitnąć około 15 sierpnia (VIII), a owocuje aż do pierwszych październikowych przymrozków. Gdy rośnie w donicy, można go na noc z przymrozkami chować do domu, aby nie zmarzł.
Owoce: wiśniowe (kolor jest niejednolity, w odcieniach malinowym i ciemnej zieleni); małe, okrągłe (około 2 cm); zebrane w gronach po 5-7 sztuk (dojrzewają stopniowo); miąższ malinowozielony w odcieniu czarnych czereśni lub wiśni, słodki, delikatnie kwaskowaty, soczysty, bardzo smaczny; skórka średnio gruba, dość mocna, ale delikatna w smaku; nasiona nieliczne, małe, niewyczuwalne podczas jedzenia; piętka zielona, delikatna, nie trzeba jej wycinać
Pomidory Black Cherry na talerzu wyglądają jak wiśnie lub czarne czereśnie. Mają kolor trudny do określenia, niejednolity. Z bliska przeplatają się na nich odcienie malinowe i ciemnej zieleni, które z daleka wyglądają jak wiśniowy.
Najlepszy smak pomidor Black Cherry ma w połowie sierpnia (VIII). Owoce mocno trzymają się na szypułkach. Nie mają tendencji do opadania na wietrze. Plon jest średnio obfity. Pomidory Black Cherry długo dojrzewają.
Zastosowanie: sałatki, marynaty, dekoracja dań, na kanapki, ketchup
Ze względu na wyjątkowo oryginalny kolor skórki, pomidor Black Cherry wyjątkowo ładnie prezentuje się w różnego rodzaju daniach. Jest świetny do jedzenia bez niczego, np. jako przekąska.
Stanowisko: słoneczne
Pomidor Black Cherry powinien być sadzony TYLKO w słońcu. Lubi rosnąć przy murach, np. na balkonie (mury nagrzewają się od słońca). W półcieniu też rośnie dobrze i zdrowo, ale słabiej kwitnie i ma zdecydowanie mniej owoców.
W słonecznych miejscach pomidory Black Cherry zawiązują dużo owoców. Są one lepiej wybarwione, bardziej pachnące i doskonałe w smaku.
Ziemia: żyzna, najlepsza jest ziemia kompostowa lub ziemia gnojowa
Podlewanie: obfite
Nigdy nie należy podlewać pomidorów Blacka Cherry na liście, ponieważ wtedy jest większe ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Podlewa się zawsze przy korzeniu.
Pomidory Black Cherry warto ściółkować, np. słomą (również w donicach). Ściółka sprawia, że ziemia wolniej wysycha.
Ogólnie pomidor Black Cherry dobrze znosi okresowe przesuszenie. Trzeba jednak uważać z podlewaniem po przesuszeniu. Pomidor Black Cherry tak szybko pochłania wodę, że owoce – z nadmiaru wody – pękają przy piętkach (nie jest to jednak zjawisko masowe).
Nawożenie: obfite
Pomidor Black Cherry rośnie w oczach (dosłownie!). Jest bardzo żarłoczny. Nawóz stosuje się przynajmniej raz w tygodniu (aż do 15 sierpnia). Dawki nawozu można rozłożyć na mniejsze i nawozić pomidora Black Cherry kilka razy w tygodniu.
Polecane są nawozy naturalne:
- Zwierzęce – np. obornik krowi i nawóz kurzy
- Roślinne – np. gnojówka z dzikiego bzu czarnego, gnojówka z ogórecznika lekarskiego, gnojówka z pokrzywy, gnojówka z roszponki warzywnej, gnojówka z żywokostu lub gnojówka z dzikiego bzu i pokrzywy.
Ze względu na nieprzyjemny zapach (gnoju), nie zawsze można stosować nawozy zwierzęce lub roślinne np. na balkonie. Zamiennie można używać nawozu naturalnego na bazie odchodów dżdżownic, który jest neutralny pod względem zapachu (do kupienia w sklepach) albo sztucznych, przeznaczonych do pomidorów.
Choroby i szkodniki: odmiana odporna
Podczas deszczowego lata pomidor Black Cherry, szczególnie rosnący w gruncie, może być atakowany przez choroby grzybowe, jak alternarioza pomidora, zaraza ziemniaka, zgorzel podstawy łodyg i brunatna zgnilizna owoców pomidora.
Ogólnie pomidor Black Cherry rośnie zdrowo. Choruje szczególnie rzadko, jeżeli jest uprawiany pod zadaszeniem, np. w donicy na balkonie. Deszcz nie moczy wtedy liści. Dzięki temu rzadziej występują choroby grzybowe.
Owoce pomidorów Black Cherry mają skłonność do pękania przy piętkach. Zdarza się to, gdy ziemia jest przesuszona, a spadnie duży deszcz lub pomidor zostanie mocno podlany. Pękają pojedyncze pomidorki. Świeżo popękane pomidory Black Cherry nadają się do jedzenia. Jeśli rana pleśnieje – już nie.
Pomidor Black Cherry nie jest wrażliwy na suchą zgniliznę wierzchołkową.
Warto wiedzieć
- Pomidor Black Cherry to odmiana amerykańska z 2003 roku. Jego rodzice nie są znani. Pomidora Black Cherry wyhodował Vince Sapp.
- Pierwsze czarne pomidory, do których należy Black Cherry, zostały najprawdopodobniej wyhodowane w XIX wieku na terenie dzisiejszej Ukrainy.