To jeden z najlepszych naturalnych nawozów. Gnojówka z pokrzywy zwiększa także odporność roślin na choroby. Bardzo łatwo ją zrobić. Do przygotowania gnojówki nadaje się pokrzywa bez kwiatów i nasion. Gnojówka z pokrzywy zawiera dużo azotu, a także m.in. fosfor, magnez, wapń, żelazo.
Gnojówki roślinne można stosować także do przyśpieszania kompostowania, ochrony przed szkodnikami, czy regeneracji gleby. Sprawdzone przepisy na gnojówki zostały zebrane w e-booku Gnojówki Roślinne 14 Łatwych Przepisów.
Można je robić nie tylko z pokrzywy, ale także z dzikiego bzu czarnego, czosnku, cebuli, roszponki, ogórecznika i wszystkiego innego co można znaleźć pod ręką w ogrodzie. Wszystkie przepisy dostępne TUTAJ.
Gnojówką z pokrzywy można nawozić:
- Warzywa i zioła – oprócz cebuli, czosnku, fasoli, grochu.
- Krzewy i drzewa owocowe – wszystkie, ale rośliny preferujące kwaśny odczyn, np. borówkę wysoką (amerykańską) i malinę, trzeba nawozić umiarkowanie, gdyż gnojówka z pokrzywy ma pH powyżej 7.
- Kwiaty jednoroczne i byliny
- Róże
- Trawnik
- Rośliny doniczkowe – ze względu na silny zapach gnoju, gnojówka z pokrzywy nie nadaje się do stosowania w domu. O ile zapach nie przeszkadza, można ją stosować na balkonie i tarasie.
Przepis na gnojówkę z pokrzywy:
Składniki
1 kg pokrzywy świeżej lub 20 dag pokrzywy suszonej, zerwanej bez zawiązanych nasion
10 l wody (najlepiej nagrzanej przez słońce)
Czas przygotowania
2-4 tygodnie
Wykonanie
Pokrzywę włożyć do wiaderka z plastiku. Nie trzeba jej ciąć.
Zalać pokrzywę wodą tak, aby była zakryta.
Odstawić wiaderko w kąt ogrodu, najlepiej w półcień, np. od zachodu lub wschodu. Nie trzeba go przykrywać.
Przygotowującą się gnojówkę dobrze jest codziennie zamieszać. Po ok. 1-2 tygodniu podczas mieszania pojawiają się liczne bąbelki. To prawidłowy objaw fermentacji.
Gdy jest ciepło, gnojówka z pokrzywy jest gotowa po około dwóch tygodniach, gdy zimno – nawet 4 tygodniach. Gotowa gnojówka pachnie gnojem (jak w oborze), a liście pokrzyw są rozłożone (łodygi niekoniecznie).
Gnojówka z pokrzywy wymaga rozcieńczenia wodą przed nawożeniem roślin. Jedną część gnojówki miesza się z 10 częściami wody (z kranu lub deszczówki).
Resztki gnojówki najlepiej wylać do kompostownika. To naturalna szczepionka przyśpieszająca kompostowanie. Resztki trzeba szybko przykryć, np. liśćmi, bo ich gnojowy zapach zwabia muchy. Na szczęście zapach szybko zanika.
Warto wiedzieć
- Pokrzywa to roślina lecznicza, używana w medycynie od wieków.