Młodą gnojówkę przygotowuje się w 5-7 dni. Pokrzywa na mszyce jest naturalnym środkiem, niegroźnym na ludzi i zwierząt domowych.
Gnojówki roślinne można stosować także do przyśpieszania kompostowania, ochrony przed szkodnikami, czy regeneracji gleby. Sprawdzone przepisy na gnojówki zostały zebrane w e-booku Gnojówki Roślinne 14 Łatwych Przepisów.
Można je robić nie tylko z pokrzywy, ale także z dzikiego bzu czarnego, czosnku, cebuli, roszponki, ogórecznika i wszystkiego innego co można znaleźć pod ręką w ogrodzie. Wszystkie przepisy dostępne TUTAJ.
Termin zbioru: kwiecień i maj (IV-V)
Do przygotowania młodej gnojówki nadaje się pokrzywa bez zawiązanych nasion. Pokrzywa zakwita w maju, ale jeśli była koszona – później.
Zrywa się pędy wierzchołkowe pokrzywy o długości 20-30 cm albo same liście. Pokrzywa parzy. Dlatego trzeba ją zrywać w rękawicach (najlepsze są gumowe).
Składniki
- Pokrzywa świeża – tyle, aby luźno zajęła 1/3 wiaderka albo pokrzywa suszona – około 3 garście
Uwaga! Pokrzywa na mszyce powinna być zerwana przed kwitnieniem.
- Woda z kranu albo deszczówka – najlepiej nagrzana przez słońce
Czas przygotowania
5-7 dni (szybciej, jeśli pogoda jest ciepła)
Wykonanie
Pokrzywę włożyć do wiaderka z plastiku. Nie trzeba jej ciąć ani obrywać liści.
Zalać pokrzywę wodą tak, aby była zakryta. Poziom wody powinien być 2-3 cm poniżej górnej krawędzi wiaderka (łatwiej będzie wylewać gotową młodą gnojówkę).
Odstawić wiaderko w kąt ogrodu, najlepiej w półcień. Nie trzeba go przykrywać ani mieszać zawartości (ale można).
Po 5-7 dniach gnojówka zaczyna bąbelkować. Na jej powierzchni pojawia się delikatna pianka. To znak prawidłowej fermentacji. Proces przebiega szybciej, jeżeli jest ciepło, a wolniej, gdy pogoda jest zimna.
Jeśli pianki z bąbelków powietrza nie ma, gnojówkę trzeba zamieszać po 5-7 dniach np. patykiem. Bąbelki powinny się pojawić. Taka młoda gnojówka jest gotowa do użycia na mszyce. Ma delikatny zapach gnoju (mało uciążliwy). Liście i łodygi pokrzywy w młodej gnojówce nie są rozłożone.
Pokrzywa zawiera kwas mrówkowy, który jest także w młodej gnojówce. Są w niej również pożyteczne mikroorganizmy, które wzmacniają opryskiwane rośliny.
Stosowanie
Młodą gnojówkę z pokrzywy przecedzić i wlać do konewki z sitkiem lub do rozpryskiwacza. Konewką polewa się mszyce na liściach np. kapusty. Rozpryskiwacz zaś jest lepszy np. do opryskiwania gnojówką róż oraz krzewów i drzew owocowych.
Młoda gnojówka z pokrzywy jest najskuteczniejsza do zwalczania mszyc w kolorze zielonym. Nie niszczy mszyc w 100%. Ogranicza ich populację i wzmacnia rośliny, dzięki czemu szkody są mniejsze.
Gnojówki z pokrzywy można też profilaktycznie używać przed pojawieniem się mszyc.
Co zrobić z resztkami gnojówki
Pokrzywa, która została po odlaniu cieczy, nadaje się do dalszego wykorzystania.
- Na kompost – resztki młodej gnojówki to bardzo dobry dodatek do kompostu. Pokrzywa zawiera dużo azotu. To naturalna szczepionka przyśpieszająca kompostowanie. Resztki warto przykryć, np. chwastami, bo pachną lekko gnojem, co zwabia muchy. Zapach szybko zanika.
- Gnojówka do nawożenia – pokrzywa może być ponownie zalana wodą. Proces fermentacji przebiega wtedy dalej. Liście oraz łodygi się rozpadają i powstaje gnojówka do nawożenia.
Przepis na gnojówkę z pokrzywy CZYTAJ TUTAJ. Zamiast rozcieńczenia 1:10 trzeba zastosować rozcieńczenie 1:5.